Prenosni plinovod Lendava – Pince: Začetek gradnje leta 2027, povezava do Kidričevega nekoliko kasneje
Vzpostavitev pretokov plina med Italijo in Madžarsko čez Slovenijo in s tem neposredno povezavo teh treh plinskih trgov, o čemer smo na našem spletnem mediju že poročali, postopki pa trajajo že dolga leta, omogoča načrtovani projekt med Madžarsko in Slovenijo. Namen projekta je povezati še nepovezana slovenski in madžarski prenosni sistem, ki ga upravlja madžarski operater prenosnega sistema, družba FGSZ Ltd.
Intekonekcija Madžarska – Slovenija v smeri Nagykanizsa -Tornyiszentmiklós (HU) – Lendava (SI) – Ljutomer – Kidričevo bo povezala do sedaj nepovezana prenosna sistema Slovenije in Madžarske. Omogočila bo dostop slovenskih dobaviteljev do madžarskih podzemnih skladišč in dostop madžarskih dobaviteljev do virov plina v Italiji in severnem Jadranu ter povečala zanesljivost oskrbe z zemeljskim plinom tako Slovenijo s smeri vzhodnih dobavnih virov, kot tudi Madžarsko z virov Italiji in severnem Jadranu.
Prenosni plinovod Madžarska – Slovenija bo potekal v dolžini 114 km, od katerih bo 74 km po slovenskem ozemlju. Planiran premer plinovodnih cevi je 500 mm, zagotovljena zmogljivost pa 38,1 GWh/dan. V prvi fazi bo vzpostavljena nova medsebojna povezava madžarskega in slovenskega prenosnega sistema z izgradnjo plinovoda R15/1 na prvem odseku Pince – Lendava, začetek del naj bi bilo leta 2027, v načrtovani naslednji fazi projekta pa bo z izgradnjo plinovoda R15/1 od Lendave do Kidričevega lahko zagotovljeno dodatno povečanje infrastrukturnega standarda.
Vzpostavitev dvosmerne plinske povezave med Madžarsko in Slovenijo spada v kontekst dvosmerne plinske poti Italija – Slovenija – Madžarska
Eden od ključnih ciljev Slovenije do 2030, skladno s celovitim Nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela 27. februarja 2020, zmanjšati rabo fosilnih virov energije in odvisnosti od njihovega uvoza tudi in predvsem z izvedbo pilotnih projektov za proizvodnjo sintetičnega metana in vodika z indikativnim ciljem do 10-odstotnega deleža metana ali vodika obnovljivega izvora v prenosnem in distribucijskem omrežju do leta 2030.
Ker pa v kompresorsko postajo Kidričevo preko mejne merilno-regulacijske postaje v Rogatcu prihaja tudi plin iz sosednje Hrvaške, bo tako omogočena dvosmerna plinska povezava kar štirih držav.