V Murski Soboti se je včeraj odvila konferenca Zlati kamen 2025
Murska Sobota je včeraj gostila konferenco Zlati kamen 2025, ki je združila predstavnike občin, strokovnjake in odločevalce s področja lokalnega razvoja. Ob tem so podelili nagrado za razvojno najbolj prodorno občino zlati kamen 2025, zbrane na konferenci pa je uvodoma prek video povezave nagovoril tudi minister za javno upravo Franc Props.
Letošnja konferenca je bila osredotočena na prepoznavanje in nagrajevanje izjemnih pristopov na področju občinske energetike. Srečanje predstavnikov občin, gospodarstva in vlade, na katerem podelijo tudi nagrade razvojno najbolj prodornim občinam, je letos potekala v Murski Soboti, lanski prejemnici nagrade Zlati kamen. Zbrane je uvodoma prek video povezave nagovoril tudi minister mag. Franc Props.
Minister je v uvodnem nagovoru spomnil, da je vlada konec lanskega leta sprejela posodobljen nacionalni energetski in podnebni načrt. Ta postavlja temelje za ambiciozno, trajnostno in varno energetsko prihodnost Slovenije, kar pa obenem terja nove investicije, vključno s prednostnim usmerjanjem in uporabo razpoložljivih javnih nacionalnih ter evropskih sredstev.
Dogodek je sicer namenjen vsem, ki vodijo in upravljajo občine in delujejo v javni upravi in javnih ter zasebnih podjetjih, ki sodelujejo in spremljajo razvoj občin. Je edini dogodek, ki je hkrati tudi vrhunec večmesečnega raziskovalnega dela o razvojnem napredku slovenskih občin v sklopu raziskovalnega projekta in izbora Zlati kamen.
Zlati kamen letos pripadel Kranju
Mestna občina Kranj je na tem področju v zadnjih letih izvedla številne projekte, med drugim prenovo javnih stavb, gradnjo sončnih elektrarn ter posodobitev voznega parka mestnega potniškega prometa. Kranj je tudi del evropske misije podnebno nevtralnih in pametnih mest, v okviru katere razvija inovativne ukrepe za bolj zeleno, čisto in varno mestno okolje. Župan Kranja Matjaž Rakovec je ob prejemu nagrade poudaril pomen lokalnih skupnosti pri razvoju države.
Naj še enkrat več poudarimo, da je Kranj tudi del evropske misije podnebno nevtralnih in pametnih mest in da so v okviru tega projekta predvideli inovativne ukrepe, zaradi katerih bo MOK bolj zelena, čista, varna in odpornejša na podnebne izzive, življenje v mestu in okolici pa kakovostnejše in prijetnejše.
Nagrado Občina zdravja, ki jo podeljuje Nacionalni inštitut za javno zdravje, je letos prejela občina Ravne na Koroškem. Njihovi programi na področju javnega zdravja, telesne dejavnosti in duševnega zdravja so postali zgled drugim slovenskim občinam. Posebno priznanje za inovativnost na področju trajnostnega razvoja je prejela Občina Radlje ob Dravi, medtem ko je bila Občina Hrastnik nagrajena za odlične prakse na področju socialne vključenosti.
Po dopoldanskem strokovnem delu so udeleženci dogodka imeli priložnost raziskati mestne znamenitosti in se seznaniti s konkretnimi ukrepi, ki so občini prinesli prestižno priznanje.
Nagrada Zlati kamen je namenjena razvojno najbolj prodornim občinam v Sloveniji. Izbrane občine so po besedah organizatorja izbora nosilke dobrih praks in so s svojim delom, razvojnimi prijemi in projekti odličen zgled za ostale.