Gašenje pogorišča na deponiji v Puconcih bo trajalo še vsaj teden dni
Sredi ponedeljkove noči je na Vaneči, kjer je odlagališče odpadkov podjetja Cerop, zagorelo. Zagorela je gorljiva frakcija, ki naj bi je bilo na odlagališču še približno 3000 ton. Najverjetnejši vzrok požara je samovžig, gašenje pogorišča pa bo trajalo še vsaj teden dni. Včeraj so porušili objekt, pod katerim nakopičeni odpadki še vedno gorijo oz. tlijo, saj je tveganje za gasilce bilo preveliko. Med tem velja omeniti, da je kakovost zraka tam slaba, onesnaženje zraka pa so zaradi omenjenega požara zaznali tudi v Murski Soboti.
Med tem pa zaradi dima evakuacija prebivalcev naselja Vaneča ni bila potrebna, saj v zraku ni bilo čezmernih vrednosti monoksida in ostalih plinov, je pa zelo malo manjkalo, da bi zaprli šolo in vrtec. Iz Občine Puconci so včeraj sporočili, da je mobilna enota ekološkega laboratorija opravila prve meritve zraka v naselju Vaneča in v okolici podjetja CEROP, kjer še vedno poteka gašenje obsežnega požara.
Izmerjene vrednosti PM10 delcev so med 82 in 100, kar pomeni slabo kakovost zraka, kar lahko negativno vpliva na zdravje, predvsem pri otrocih, starejših in ljudeh s težavami dihanja. Zadrževanje na prostem, če to res ni nujno, ni priporočljivo, sledile pa bodo še nadaljnje analize zraka. Med tem so iz MO Murska Sobota sporočili, da so zaradi požara tudi tam bile zaznane povečane koncentracije onesneževal v zraku.
Med tem pa se na deponiji ni oglasil še nihče s strani države. Tja niso niti poklicali, niti poslali elektronskega sporočila, bojda pa niti o obisku ministra ne razmišljajo. Bo se pa namesto njega na teren podala okoljska inšpektorica. Direktorica CERO Puconci Simona Biro je dejala, da je nad takšnim odnosom razočarana, “moja kritičnost pa ostaja naprej,” je še pripomnila za medije. Za omenjene gorljive odpadke bi sicer morala poskrbeti država, saj po tem, ko so ti odpadki zmleti, ti postanejo predmet državne gospodarske javne službe.
“Delce, ki so lahko dodatno onesnaženi z organskimi in anorganskimi snovmi, lahko tudi zaužijemo. Med drugim se namreč posedajo tudi na sadje in zelenjavo ter na rastline, ki so krma za živali. Z dežjem se spirajo tudi v tla, tako bi se lahko preko podtalnice onesnažila tudi pitna voda. Priporočamo, da vrtnin in sadja, ki bi glede na doseženo stopnjo rasti oz. zrelosti že bili primerni za uporabo, ne uporabljate,” pa so sporočili iz NIJZ.