Meritve delcev PM10: V Murski Soboti imajo velike težave
Kakovost zraka v Sloveniji je bila večino lanskega leta dobra. Agencija za okolje je med drugim v svojem (še nedokončanem) letnem poročilu o kakovosti zraka ugotovila, da je bila onesnaženost zraka z delci PM10 lani najvišja na merilnem mestu Murska Sobota – Cankarjeva ulica. Agencija Republike Slovenije za okolje sicer v okviru državne mreže redno izvaja meritve kakovosti zunanjega zraka po celotni Sloveniji.
Onesnažen zrak. Najbolj pomemben in eden največjih okoljskih problemov današnjega časa. Ste vedeli, da onesnažen zrak velja za prvi okoljski vzrok prezgodnje smrti v EU? Zaradi njega umre desetkrat več ljudi kot v prometnih nesrečah! Pa vendar se kljub temu zdi, da se to nikogar ne tiče. Med najnevarnejšimi onesnaževali so delci PM2,5 in PM10. In prav delci PM10 največ težav povzročajo prav v Murski Soboti.
Kot so zapisali pri ARSO-u v svojem (še nedokončanem) letnem poročilu o kakovosti zraka, je bila mejna dnevna koncentracija škodljivih delcev v zraku PM10 največkrat presežena na merilnem mestu ob Cankarjevi ulici v Murski Soboti, in sicer kar 39-krat. To je za deset več kot v letu prej in več od dovoljenih 35-krat v koledarskem letu. Glavna komponenta delcev PM10 je ogljik, na katerega pa se lahko vežejo še druge škodljive primesi.
Onesnaženost zraka z delci PM 10 je največja v zimskih mesecih, ker se prometu, ki prispeva velik delež h koncentracijam delcev PM in industriji, pridružijo še izpusti iz individualnih kurišč, ob tem pa na koncentracijo delcev močno vplivajo vremenske razmere. Najslabše rezultate merilniki pokažejo običajno ob meglenih dneh, v Murski Soboti pa imajo z delci PM10 sicer že dolgoletne težave. In če je bila onesnaženost zraka z delci PM10 najvišja v Murski Soboti na Cankarjevi ulici (39), ji tako sledi Rakičan (10).
24-urna mejna vrednost delcev PM10 je sicer določena pri 50 mikrogramih na kubični meter zraka in je lahko presežena največ 35-krat v koledarskem letu. Število preseganj je veljavno, če je v letu vsaj 90 odstotkov veljavnih meritev. Življenje v okolju s PM10 poveča tveganje umrljivosti za boleznimi dihal ter boleznimi srca in ožilja, in sicer tveganje se poveča za 1,01 za vsakih 10 μg/m3, zato kakršnokoli zmanjšanje delcev v ozračju predstavlja pomembno izboljšanje za zdravje prebivalcev.