Sveže

Zlati znak instituta “Jožef Stefan” prejel tudi dr. Aleks Smolkovič iz Čentibe

Na institutu “Jozef Stefan” so pripravili 32. dneve Jožefa Stefana, na katerih so med drugim podelili tudi nagrade -zlate znake Jožefa Stefana, avtorjem najodmevnejših doktorskih del s področja naravoslovno-matematičnih, tehniških, medicinskih in biotehniških ved v zadnjih treh letih.




Na Institutu “Jožef Stefan” so 20. marca 2024 podelili zlate znake Jožefa Stefana avtorjem najodmevnejših doktorskih del s področja naravoslovno-matematičnih, tehniških, medicinskih in biotehniških ved v zadnjih treh letih.

Dr. Matic Može je zlati znak Jožefa Stefana dobil za odmevnost doktorskega dela “Hibridne strukturirane površine za izboljšan prenos toplote pri mehurčkastem vrenju” na predlog mentorja prof. dr. Iztoka Golobiča s Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani in somentorja doc. dr. Matevža Zupančiča.

Dr. Aleks Smolkovič je zlati znak Jožefa Stefana dobil za odmevnost doktorskega dela “Odkrivanje strukture okusa v modelih nove fizike z natančnimi opazljivkami” na predlog mentorja izr. prof. dr. Nejca Košnika in prof. dr. Jerneja Fesela Kamenika z Instituta “Jožef Stefan”.

Dr. Jan Šuntajs je zlati znak Jožefa Stefana dobil za odmevnost doktorskega dela “Neravnovesne in statistične lastnosti izoliranih kvantnih večdelčnih sistemov” na predlog mentorja izr. prof. dr. Leva Vidmarja z Instituta “Jožef Stefan”.

Aleks Smolkovič z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko in z IJS-ja se je v svojem delu torej spraševal, zakaj imata nestabilna sorodnika elektrona, mion in tauon, skoraj enake lastnosti elektronu, vendar popolnoma drugače občutita Higgsov bozon.

Fascinirali sta ga tudi odprti vprašanji, zakaj je vesolje sestavljeno le iz elektronov, protonov in nevtronov ne pa tudi iz njihovih antidelcev, in kakšne so lastnosti delcev temne snovi, ki sestavljajo četrtino mase vesolja? Predlagal je več metod, ki na inovativen način, tudi z uporabo naprednih metod strojnega učenja, naslavljajo omenjene odprte probleme in so trenutno v fokusu eksperimentalne fizike. Izsledki njegovih raziskav bi lahko v bližnji prihodnosti pomagali k boljšemu razumevanju vesolja, od portalov s temno snovjo do strukture nove fizike, so zapisali.

Smolkovič, je bil zlati maturant Dvojezične srednje šole Lendava in je doktoriral na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko. S priznanji želijo na institutu Jožef Stefan spodbuditi mlade raziskovalce k še večji zavzetosti na znanstvenoraziskovalnem področju.

Na naslovni fotografiji je Smolkovič na sredini. Foto: Marjan Verč, IJS