Projekt Natura Mura se nadaljuje s polno paro!
Na projektu Natura Mura se zaključuje prva sezona izvajanja projektnih ukrepov obnove vodnih habitatov reke Mure, Slovenski državni gozdovi d.o.o. pa so pričeli z izvajanjem aktivnosti poskusnega vzpodbujanja naravnega pomlajevanja v mehkolesni loki.
V prvih dneh marca je partner Direkcija RS za vode s pomočjo izvajalca del POMGRAD – VGP d. d. v zaključil obsežna dela na obnovi vtokov rokavov Lukačeva struga in Besnica. Na obstoječem vtoku v rokav Lukačeva struga so bile na prvih 200 m rokava odstranjene naplavine, ki so se v tem delu rokava nakopičile v zadnjih desetletjih. Delno je bila odstranjena tudi zapornica na vtočnem objektu rokava. Na rokavu Besnica je bil izkopan povsem nov vtok v rokav, ki bo omogočal bistveno boljše napajanje rokava z vodo iz reke Mure. Dela so obsegala tudi čiščenje naplavin iz prvih 200 m rokava. “Rokava Besnica in Lukačeva struga sta prva izmed šestih rokavov, ki jih obnavljamo v sklopu projekta Natura Mura. Z izvedenimi deli bosta ponovno omočena večino leta, s tem pa se bo vanju ponovno vrnilo življenje,” so zapisali.
Začetek pomlajevanja v mehkolesni loki
“Pričeli smo z izvajanjem aktivnosti poskusnega vzpodbujanja naravnega pomlajevanja v mehkolesni loki. Znotraj ograjene površine bodo izvajali gozdno pašo z namenom priprave tal (pregaženost in razritost gozdne površine s popolno odstranitvijo zeliščnega sloja). Pripravo tal za naravno nasemenitev ciljnih drevesnih vrst mehkolesne loke bomo izvedli s pomočjo krškopoljskih prašičev.
Ciljno površino smo ogradili s primerno žično ograjo. Gozdno pašo s slovensko avtohtono pasmo prašičev bomo izvajali določen čas v okviru projekta. Izbrani rejec je v ogrado pripeljal krškopoljske prašiče in zagotovil krmljenje in napajanje prašičev za obdobje gozdne paše. Prašiči bodo s pašo zmanjšali moč zeliščnega sloja, s hojo pa premešali humusni in mineralni sloj tal in tako semenom omogočili boljše rastne razmere. Pred semenenjem topolov in vrb bo rejec prašiče odpeljal iz ograjene površine.
Gre za pilotni projekt na slovenskih tleh, s katerim želimo gozdarji z inovativnimi metodami uvesti naravno pomlajevanje,” pa so sporočili iz družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o.
Projekt
Osnovni namen projekta Natura Mura, ki se izvaja od 1. marca 2020 do 30.11.2023 je izboljšanje stanja ohranjenosti treh ciljnih habitatnih tipov in dvanajstih ciljnih rastlinskih in živalskih vrst območij Natura 2000 vzdolž reke Mure.