Pomurski vodovod, sistem A: Preverite, kakšno vodo smo pili v letu 2021
Letno poročilo o skladnosti pitne vode predstavlja pregled rezultatov preskušanja parametrov pitne vode v letu 2021, na oskrbovalnem območju Pomurski vodovod – sistem A, razen občine Velika Polana. Poročilo je izdal upravljavec sistema, to je javno podjetje EKO Park d.o.o. iz Lendave. “Na osnovi rezultatov navedenih v letnem poročilu, EKO Park d.o.o. ocenjuje, da je bila oskrba s pitno vodo v letu 2021 ustrezna in varna.”
Pomurski vodovod – sistem A se napaja iz dveh vodnih virov in sicer iz Gaberja Turnišča. Skupna zmogljivost obeh vodnih virov je 154 L/sek. Vir pitne vode je podzemna surova voda, ki jo na obeh črpališčih preventivno dezinficirajo z Na-hipokloritom. Koncentracija prostega preostalega klora (PPK) na črpališčih, kakor tudi v vodohramih (Črenšovci in Dobrovnik) je med 0,1 in 0,25 mg/l PPK, odvisno od letnega časa in porabe klora med transportom do uporabnika. Dokloriranje na vodohranu Črenšovci in nabiri Dobrovnik je potrebno zaradi razvejenosti in dolžine omrežja, kakor tudi zaradi specifičnosti izgradnje omrežja v občinah Črenšovci, Odranci in delno Dobrovnik. V poletnem času je temperatura pitne vode na omrežju dosegla 25 stopinj Celzija, kar posledično pomeni večjo mikrobiološko aktivnost in povečano potrebo po kloriranju.
Oskrbovalno območje, sistem A. Gre za 21.000 uporabnikov.
V letu 2021 je bilo v redni notranji nadzor vključenih 57 vzorčnih mest na vodovodnem sistemu, pipah uporabnikov in vodnem viru. Pri ocenjevanju skladnosti pitne vode se upoštevajo mikrobiološki in fizikalno-kemijski parametri. Skupno je bilo opravljenih 168 mikrobioloških preizkušanj po planu notranjega nadzora in 170 fizikalno-kemijskih preizkušanj. Po posebnem naročilu zaradi preverjanja ukrepov v zvezi z neskladnostjo oz. drugih razlogov, je bil odvzet en vzorec. Eko Park je izvedel še 135 lastnih preizkušanj v sklopu internega nadzora. Interne terenske meritve fizikalno-kemijskih preiskav so v letu 2021 izvajali na parametrih temperatura, vonj, okus, barva, elektro prevodnost, pH ter prosti preostali klor.
Vzorci odvzeti na vodnem viru Gaberje so bili skladni s pravilnikom o pitni vodi. Tudi na omrežju v tem oskrbovalnem območju, ki pokriva občine Lendava, Dobrovnik in Kobilje, ni bilo neskladnih vzorcev. “Temperatura pitne vode pri uporabnikih ni stalna in je odvisna od letnega časa. Temperatura podzemne vode na vodnem viru se pomembneje ne spreminja in se giblje v razponu od 11 do 13 stopinj Celzija. Pitna voda na pipi uporabnika, na nekaterih delih omrežja, je v času visokih poletnih temperatur dosegla 24,5 stopinj Celzija, mediana je bila 14,9 stopinj Celzija. Koncentracije stranskih produktov dezinfekcije v pitni vodi v letu 2021 ocenjujemo kot nizke. Najvišja izmerjena vrednost trihalometanov je znašala 3,3 µg/L, mediana = 2,0 µg/L (mejna vrednost je 100 µg/L). Povprečna vrednost pH je znašala 7,2. Amonij in nitrit se zaznavata pod mejo določljivosti metode, kar skupaj z mikrobiološko ustreznostjo virov pitne vode dokazuje odsotnost fekalnega onesnaženja. Neskladnosti preizkušanj na pesticide in ostanke relevantnih pesticidov ter njihovih razgradnih produktov, nekaterih halogeniranih lahkohlapnih ogljikovodikov in nitratov, pri uporabnikih in vodnem viru niso bile ugotovljene. Trenutno kemijsko stanje vode ocenjeno kot dobro. Obstajajo sicer lokalne obremenitve iz kmetijske dejavnosti na bližnjih kmetijskih zemljiščih, ki pa varnost pitne vode tega vodnega vira trenutno ne ogrožajo,” so zapisali.
“Tudi na vodnem viru Turnišče in OO Turnišče so vsi vzorci bili skladni s pravilnikom o pitni vodi. Pri terenskih meritvah je ugotovljena neskladnost parametra pH. Rezultat meritve pH so na spodnji meji, ki je povzeta po pravilniku o pitni vodi (6,5-9,0), in znaša 6,5. Izmerjene vrednosti pH pripisujemo značilnosti geološke sestave izvira pitne vode. Vrednost 6,5 ± 0,2 enote pH ocenjujemo kot normalna nihanja na vodnem viru. Vodni vir sicer izkazuje obremenjenost z nitrati, ki jih povezujemo s kmetijsko dejavnostjo v bližini vodnega vira, vendar vsebnosti ne prekoračujejo mejno vrednost 50 mg/l. Mediana nitratov v letu 2021 je bila 32 mg/L, max. vrednost pa prav tako 32 mg/L. Dolgoročni trend vsebnosti nitratov na vodnem viru nakazuje izboljšanje stanja, vendar se v zadnjih petih letih vsebnost nitratov bistveno ni spremenila. Kmetijski dejavnosti pripisujemo tudi vsebnost metabolita metolaklora – Metolaklor ESA, mediana=0,165 µg/L, max.=0,19 µg/L. Vsebnost metabolita Metolaklr OXA je bil izpod meje detekcije (< 0,01 µg/L). Metolaklor ESA in metolaklor OXA sta opredeljena kot nerelevantna metabolita, mejna vrednost s Pravilnikom o pitni vodi ni določena. Glede na priporočila NIJZ, so sprejemljive vrednosti do 10 µg/L. Trend izmerjenih vrednosti Metolaklor ESA v opazovanem obdobju je sicer v padanju, vendar prihaja do občasnih skokov koncentracij metabolita. Na širšem območju je vodonosnik ogrožen predvsem iz razpršenih virov onesnaženja, to je poselitve in poljedelstva. Temperatura pitne vode pri uporabnikih ni stalna in je odvisna od letnega časa. Temperatura podzemne vode se pomembneje ne spreminja in se giblje v razponu od 11 do 13 stopinj Celzija. Vendar je tudi na tem omrežju zaznati višje temperature v poletnem času; max.= 24,7 stopinj Celzija na pipi uporabnika. Koncentracije stranskih produktov dezinfekcije v pitni vodi v letu 2021 ocenjujemo kot nizke. Najvišja izmerjena vrednost trihalometanov je znašala 2,0 µg/L, mediana je 1,4 µg/L,” so zapisali.
Oskrbovalno območje Gaberje – Turnišče: Težava je segrevanje vode
“V tem oskrbovalnem območju, ki pokriva občine Črenšovce in Odranci, v obravnavanem letu ni bilo neskladnih vzorcev. Glede na deleže posameznega vodnega vira je pitna voda tega oskrbovalnega območja imela kemijske lastnosti pitne vode iz vodnega vira Gaberje. Po projektu je predvideno, da se iz VV Turnišče pokriva 30% potreb tega oskrbovalnega območja po pitni vodi, 70 % pa iz VV Gaberje. Koncentracije stranskih produktov dezinfekcije v pitni vodi v letu 2021 ocenjujemo kot nizke. V oskrbovalnem območju se pojavljajo največje težave glede poletnega ogrevanja pitne vode, kar je nadalje povezano z dodatno dezinfekcijo in posledično spremenjenim okusom. Ogrevanje vode je povezano s specifičnostjo gradnje omrežja, ki je v lastništvu posamezne občine. Povišane temperature tal in dimenzije omrežja, ki zaradi zahtev sočasnega reševanja požarne varnosti zvišujejo zadrževalni čas, otežujejo zagotavljanje varne oskrbe s pitno vodo, predvsem zaradi neželenih mikrobioloških procesov. Z uvedbo dodatne dezinfekcije na VH Črenšovci ob izpuščanju vode na hidrantih nadzorujemo mikrobiološko aktivnost tudi v poletnem času. Z ukrepom izpuščanja pitne vode na hidrantih, se ne da učinkovito zoperstaviti problemu ogrevanja pitne vode v omrežju,” so zapisali.