Ostalo

Policisti danes pričeli s kar dvema preventivnima akcijama

Današnji ponedeljek se začneta dve preventivni akciji, in sicer akcija Bodi viden, bodi previden in akcija Osredotoči se na cesto, ki bosta trajali do konca tedna. Namen akcije je povečati vidnost pešcev in kolesarjev v prometu ter osveščati o tveganjih uporabe mobilnih naprav in drugih motilcev pozornosti med vožnjo.




Med akcijo bodo policisti posebej pozorni na to, ali vozniki motornih vozil spoštujejo predpise za večjo varnost pešcev in kolesarjev, npr. glede izsiljevanja prednosti na zaznamovanih prehodih za pešce, nedovoljene uporabe površin za pešce itd. Preverjali pa bodo tudi, ali pešci skrbijo za lastno varnost in spoštujejo predpise, torej ali varno prečkajo vozišče, ali spoštujejo pravilno stran hoje, ali uporabljajo odsevna telesa itd.

Policisti bodo v tem času tudi poostreno preverjali, ali vozniki med vožnjo uporabljajo naprave in opremo, oz. počnejo stvari, ki zmanjšujejo slušno oziroma vidno zaznavanje v cestnem prometu in zmožnost obvladovanja vozila. V poostrenem nadzoru bomo prav tako preverjali uporabo varnostnih pasov in zadrževalnih sistemov (prevozi otrok).

Statistike prometne varnosti za 2024 kažejo na ugoden trend zmanjševanja najhujših prometnih nesreč tudi na področju ranljivih udeležencev v prometu. Umrlih pešcev je bilo najmanj doslej (6), prav tako kolesarjev (5). Razveseljiv je tudi podatek, da nimamo nobenega umrlega na e-skiroju.

Akciji Bodi viden, bodi previden in Osredotoči se na cesto organizira Javna agencija RS za varnost prometa v sodelovanju s Policijo. Akciji bosta znova potekali jeseni, in sicer od 6. do 12. oktobra 2025.