Sveže

Nakup nekdanje gostilne in restavracije “Krona:” Znakov kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev ni bilo

Čez natanko 2 tedna bo minilo točno tri leta, odkar smo na našem spletnem mediju objavili izsledke poročila Nadzornega odbora Občine Lendava glede izvedbe nakupa poslovnega objekta Krona. Poročilo Nadzornega odbora je takrat razkrilo, da je občinski proračun Občine Lendava z nakupom Krone bil oškodovan za kar 100.000 evrov. Iz Okrožnega državnega tožilstva v Murski Soboti so včeraj za naš medij sporočili, da Znakov kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev ni bilo.




Nadzorni odbor je na svoji 14. seji, ki je bila na sporedu konec septembra 2020 sprejel končno poročilo o opravljenem nadzoru “Izvedba nakupa poslovnega objekta Krona.” Predmet nadzora je bila namenskost porabe proračunskih sredstev. V dokumentu je takrat nadzorni odbor poleg globokega oškodovanja občinskega proračuna ugotovil še negospodarno ravnanje, nenamensko porabo sredstev, … Poročilo je razkrilo, da je občinski proračun z nakupom Krone bil oškodovan za kar 100.000 evrov.

Občina bi morala ravnati gospodarno z občinskim proračunom in nepremičnino z zaznambo izvršbe kupiti na dražbi v sodnem postopku in ne izvensodnem. Zelo verjetno bi jo lahko kupila za 50% ocenjene vrednosti in brez DDV. Ocenjena vrednost je v času nakupa bila 192.414 evrov, so še zapisali. Nekdanji župan mag. Anton Balažek je sicer očitke, da je bil nakup Krone netransparenten ali škodljiv zavrnil že pred časom in zapisal še, da so trditve nadzornega odbora v dokumentu neutemeljene ter da zatrjevanje, da bi se o prodaji nepremičnine Občina morala pogajati z upniki, nima ne pravne in tudi ne dejanske podlage.

Tožilstvo primer zaključilo, kar pa ne pomeni, da se primera ne bi dalo vnovič “odpreti”

“Pri nakupu nekdanje gostilne in restavracije Krona v Lendavi je nadzorni odbor Občine Lendava ugotovil določene nepravilnosti. Zadeva je bila odstopljena policiji, ki je v okviru predkazenskega postopka zbrala vsa obvestila in podatke. Policija je na podlagi zbranih obvestil dne 20.12.2022 podala poročilo iz katerega izhaja, da v navedenem primeru to je pri prodaji gostilne in restavracije Krona niso bili ugotovljeni znaki kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev po prvem odstavku 257a. člena Kazenskega zakonika (KZ-1). Navedeno dejanje bi naj storila zaenkrat neznana oseba. Prav tako iz poročila izhaja, da niso bili ugotovljeni znaki kakršnegakoli drugega uradno pregonljivega kaznivega dejanja. Glede na navedeno je tožilstvo zadevo zaključilo,” je zapisal Drago Farič, višji državni tožilec in vodja Okrožnega državnega tožilstva v Murski Soboti.

In kaj pravi 257a. člen KZ-1?

Uradna oseba, javni uslužbenec ali druga pooblaščena oseba uporabnika javnih sredstev, ki pri naročanju, pridobivanju, upravljanju teh sredstev ali razpolaganju z njimi, zavestno krši predpise, opušča dolžno nadzorstvo ali kako drugače povzroči ali omogoči nezakonito ali nenamensko uporabo javnih sredstev, čeprav predvideva ali bi morala in mogla predvidevati, da lahko za javna sredstva zaradi tega nastane večja premoženjska škoda, in ta res nastane, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do petih let in z denarno kaznijo. Če je zaradi dejanja nastala velika premoženjska škoda, se storilec kaznuje z zaporom od enega do osmih let in z denarno kaznijo.