Ostalo

Jutri bomo spali uro dlje: Prehajamo na zimski čas!

Ker se poletni čas poslavlja, se bodo jutri ponoči ob tretji uri zjutraj, urini kazalci premaknili za eno uro nazaj. V Sloveniji uro prestavljamo zaradi evropske direktive o ureditvi poletnega časa, ki pa naj bi bila v veljavi še dve leti.




Konec obdobja poletnega časa je zadnjo nedeljo v oktobru, in sicer ob 3. uri po poletnem času, ko se ura prestavi za eno uro nazaj. Obdobje poletnega časa pa se začne zadnjo nedeljo v marcu ob 2. uri po srednjeevropskem pasovnem času tako, da se takrat ura prestavi za eno uro naprej.

Evropska unija je že leta 2018 predlagala ukinitev premikanja ure, vendar se državam članicam še vedno ni uspelo dogovoriti o tem vprašanju. Marca lani je bila predstavljena nova pobuda evropskih poslancev za ukinitev premikanja ure, vendar napredka ni bilo. Uro bomo premikali še vsaj dve leti, saj je Evropska komisija že pred leti v uradnem listu EU objavila razpored poletnega časa do leta 2026.

Strokovnjaki podpirajo zimski čas, države niso usklajene

Evropska komisija je odločitev o tem, kateri čas izbrati za stalnega, prepustila državam članicam, pri čemer je izrazila pričakovanje, da se bodo uskladile, da bi preprečile morebitne motnje v čezmejnem delovanju. Države se niso uskladile, saj se nekatere članice nagibajo k stalnemu poletnemu času, druge pa podpirajo zimski čas. Slovenska vlada, na primer, je bila bolj naklonjena zimskemu času, medtem ko so Slovenci v anketi izrazili podporo poletnemu času. Hrvaška vlada pa zaradi pozitivnega vpliva na turizem zagovarja stalni poletni čas.

Strokovnjaki za spanje priporočajo stalni zimski čas, saj naj bi bil bolj usklajen z našim naravnim ritmom oziroma biološko uro.