Ostalo

FOTO: V mestni hiši se je včeraj odvila Mednarodna konferenca Never Forget

V veliki sejni dvorani mestne hiše se je včeraj odvila Mednarodna konferenca Never Forget – Remembering the Holocaust and building tolerance and solidarity in the EU (Nikoli ne smemo pozabiti – v spomin in opomin na holokavst ter za spodbujanje strpnosti in solidarnosti v EU). Pri organizaciji so svoje moči združili Židovska općina Čakovec in njen predsednik Andrej Pal, Center judovske kulturne dediščine – Sinagoga Maribor in Občina Lendava.




Predavatelji, med katerimi so tudi člani nacionalnih delegacij Mednarodne zveze za spomin na holokavst (IHRE), so tako včeraj osvetlili in predstavili vsebine s področja ozaveščanja in edukacije o holokavstu, s katerimi se v posameznih državah oziroma inštitucijah ukvarjajo. Osvetlili so pomen osebnih zgodb; “te skozi čustveno dimenzijo pomembno prispevajo k ohranjanju spomina, ki mora postati naš kolektivni spomin. Številke in podatki o holokavstu pogosto izzvenijo kot suhoparna dejstva, zato je vsako dejanje, ki tragičnim življenjskim zgodben doda imena in obraze, še kako pomembno,” je bilo moč slišati.

Predavatelji so govorili v svojih primarnih jezikih, torej slovenščini, hrvaščini in madžarščini ter v angleščini, vsa predavanje pa so bila prevajana v angleški jezik. In kdo so bili predavatelji?

  • Marjetka Bedrač iz Centra judovske kulturne dediščine – Sinagoga Maribor
  • Loranda Miletić iz Agencija za odgoj i obrazovanje iz Hrvaške
  • Boris Hajdinjak iz Centra judovske kulturne dediščine – Sinagoga Maribor
  • Levente Olos, zgodovinar in strokovni sodelavec spominskega centra Holokauszt iz Budimpešte (Holokausz emlékközpont)
  • Ele Rosen, predsednik Judovskega združenja Slovenije – skupnosti tradicionalnih Judov
  • Dušan Šarotar, pisatelj, pesnik in scenarist
  • Vojko Kunaver, koordinator Predmetne skupine za zgodovino in Področne skupine za družboslovje, umetnost in humanistiko Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.

“Občina Lendava se je z veseljem pridružila projektu, ki ga je zasnovala in kot glavni partner prijavljala ter pripravljala Židovska Občina Čakovec, kar je še posebej pomenljivo, saj so prav Prekmurski in Međimurski judje v istem času, na isti način delili svoje krute usode, svoje zadnje dni. Na obeh straneh današnje meje je takrat živela povezana in prepletena skupnost judov, sorodniki, prijatelji, poslovni partnerji, vsakdanji ljudje, ki so živeli svoja vsakdanja življenja. Med njimi so bili tudi številni izjemni posamezniki, ti so v kraje in mesta v naši pokrajini prinašali napredne družbene in gospodarske ideje ter bili so gonilna sila marsikatere  obrtne in industrijske panoge. 

Holokavst je dejstvo, ki se v različnih oblikah genocidov pojavlja tudi v današnjih časih. Zato je toliko bolj pomembno, da vedno znova ponavljamo dejstva o strahotah, ki so bila storjena. V Lendavi temu že nekaj desetletij posvečamo veliko pozornosti, saj s številnimi aktivnostmi poskušamo ohranjati plemenito dediščino naših nekdanjih someščanov,” pa je dejal podžupan v funkciji župana Občine Lendava, Ivan Koncut.

Foto: Leon Novak, Vlado Sofronievski