Bodoča pilotna geotermalna elektrarna v Čentibi bo prva aplikacija slovenskega patenta
Prva geotermična elektrarna v Sloveniji, o kateri smo sicer že poročali, je načrtovana v severovzhodnem delu Slovenije, kjer je gostota toplotnega toka najprimernejša za tovrstne elektrarne. Pilotna geotermična elektrarne se bo torej nahajala v naselju Čentiba v občini Lendava na opuščeni naftno-plinski vrtini Pg-8 in bo prva aplikacija slovenskega patenta.
Konstrukcija gravitacijske toplotne cevi je enostavna in kompaktna in jo je mogoče vgraditi v obstoječih neproduktivnih naftnih in plinskih vrtinah ali v novo namensko izdelanih vrtinah z velikim temperaturnim gradientom. Pilotna geotermična elektrarna bo amonijak uporabljala kot geotermični fluid v popolnoma zaprtem sistemu – prilagojen Kalina cikel. Takšna zasnova omogoča izrabo nizko temperaturnih geotermičnih virov. Omenjena geotermalna elektrarna bo tako prva aplikacija slovenskega patenta in lahko predstavlja pomemben mejnik za izrabo geotermične energije na opuščenih plinsko-naftnih vrtinah v Sloveniji, kot tudi po svetu.
Po načrtih naj bi s testiranjem elektrarne po izvedbi potrebnih predhodnih korakov, ki trenutno potekajo, začeli julija 2023 in bi po uspešnih preizkusih elektrarna prešla v redno obratovanje aprila 2024. Projekt se financira s sredstvi Finančnega mehanizma EGP v višini 622.600,00 evrov, pripadajoče slovenske udeležbe v višini 109.800,00 evrov in udeležbe Dravskih elektrarn Maribor v višini 167.637,28 evrov.
Vrtina Pg-8