Ostalo

Metanje vsega kar ne sodi v odtoke: V Črenšovcih vse več izrednih vzdrževanj in višjih stroškov

Velikokrat se zalotimo pri misli, da je najlažje nekaj zliti ali stresti v kuhinjsko korito ali straniščno školjko in bosta voda ter odtok naredila svoje … Ampak s tem delamo škodo tako odtoku kot kanalizaciji. Iz Črenšovcev poročajo, da so v tem letu imeli vse več izrednih vzdrževanj in višjih stroškov zaradi neodgovornih dejanj.




“V letu 2022 je vzdrževalec (režijski obrat) kanalizacijskega omrežja v Občini Črenšovci, večkrat reševal probleme z motenim odvajanjem odpadnih komunalnih voda in delovanjem kanalizacijskega omrežja. Namreč v kanalizacijskem omrežju so bili najdeni nedovoljeni predmeti, ki so povzročili okvare črpalk v omrežju, ki jih je vzdrževalec na stroške upravljavca Občine Črenšovci takoj saniral. Zaradi takšnih nepotrebnih izrednih vzdrževanj zaradi človeške malomarnosti, so se ustvarjali tudi dodatni stroški pri upravljalcu kanalizacijskega sistema, ki se bodo posredno kazali tudi v višjih zneskih na položnicah,” so sporočili iz medobčinskega inšpektorata občin Beltinci, Črenšovci, Odranci, Turnišče in Velika Polana.

V medobčinskem inšpektoratu bodo, so zapisali, ob nadaljnjih okvarah zaradi nedovoljenih predmetov/snovi v odpadni vodi uvedli inšpekcijski in prekrškovni postopek zoper povzročitelja. Ugotovljeni povzročitelj bo prav tako dolžan kriti stroške odprave okvare. “K nemotenemu delovanju kanalizacijskega sistema in čistilnih naprav lahko veliko prispevamo tudi uporabniki. V kanalizaciji žal pogosto najdemo stvari, ki vanjo ne sodijo in ovirajo ali celo onemogočijo pretok odpadne vode, škodujejo materialom kanalizacijskih cevi ali napravam na kanalizacijskem sistemu, lahko pa celo spremenijo sestavo odpadne vode do take mere, da se upočasni ali povsem zavre biološka stopnja čiščenja na čistilni napravi. Te snovi so lahko nevarne tudi za delavce, ki vzdržujejo kanalizacijsko omrežje,” so še zapisali.

Odlok o odvajanju in čiščenju odpadnih in padavinskih voda na območju Občine Črenšovci v 36. členu določa, kaj uporabnikom ni dovoljeno odvajati v javno kanalizacijo. Z globo 166,92 EUR se kaznuje fizična oseba, če odvaja v javno kanalizacijo odpadno vodo, ki vsebuje nedovoljene sestavine, ki jih prepoveduje omenjeni člen. Omenjeni odlok v 21. členu določa, da vsakdo, ki povzroči škodo na kanalizacijskih objektih in napravah ali ki povzroči škodo s škodljivimi odplakami, je dolžan to škodo povrniti.

Velika težava tudi čistilni oz. vlažilni robčki

“Vse bolj pogosto se uporabljajo vlažilni in čistilni robčki, ki pa v kanalizacijskem omrežju povzročajo velike mehanske okvare. So bolj praktični in se od toaletnega papirja razlikujejo v sestavi, saj je celulozi dodano vezivo, ki preprečuje, da se hitro razpusti. Kljub temu, da jih proizvajalci označijo, da se lahko odvržejo v straniščno školjko temu ni tako. Zaradi svoje sestave in nerazkroja se velikokrat zaustavijo na kritičnih mestih in skupaj z ostalimi odpadki, ki jih najdemo v omrežju tvorijo gmote, ki zamašijo kanalizacijske cevi, povzročijo okvare črpalk, ipd. Straniščna školjka ni koš za odpadke, zato v prihodnje ravnajmo odgovorno in odpadke odlagajmo v za to namenjene koše,” so zaključili pri medobčinskem inšpektoratu.