Ostalo

V mrazu je potrebno poskrbeti tudi za domače živali, dodatno težavo povzroča pirotehnika

V hladnih zimskih dneh je potrebno posvetiti posebno pozornost zaščiti domačih živali pred vplivi mraza. V splošnem vse domače živali (ne zgloj mačke in psi), težko prenašajo mraz in nizke temperature, pa čeprav na pogled morda ni tako. Poleg nizkih temperatur, pa se naše domače živali bojijo vsakoletne uporabe pirotehničnih sredstev.




Psi

Za pse ki preživijo zimo na prostem, je potrebno urediti primerno hiško, ki naj bo dobro toplotno izolirana, ima naj zastor na vhodu, ki preprečuje direkten vdor hladnega zraka, na tleh naj bo ležišče (podlaga) iz materiala, ki bo psa grel (odeja ali podobno). Hiška naj bo nekoliko dvignjena od tal, da se prepreči vdor vode in vlage.

Še posebej je potrebno v hladnih dneh poskrbeti za zdravo in kalorično prehrano psa, najbolje je uporabljati brikete, ker ti ne zmrznejo, večkrat dnevno pa mu je potrebno ponuditi vodo, ker ta v posodi na prostem pozimi hitro zmrzne.

Pse je potrebno tudi pozimi dnevno voditi na sprehode, najlažje jih ogrejemo z intenzivnim gibanjem (metanje žogice, palice), pazimo pa na zaledeneli površini, kjer se lahko pripetijo tudi poškodbe okončin zaradi zdrsa. Pri sprehodih hišnih psičkov pazimo na soljene površine, ki lahko povzročijo razjede blazinic na tačkah, zato takoj po prihodu domov, psičkom z mlačno vodo temeljito očistimo noge.

Mačke

Mačke, ki preživljajo zimo na prostem, prav tako potrebujejo toplo zavetje pred mrazom. Tako jim lahko uredimo ležišče s toplo podlogo v delu hiše, kjer se rade zadržujejo (drvarnice, lope, ute…). Prav tako jim ponudimo primerno hrano in zadostno količino vode.

Kakor psi in mačke, tudi ostale vrste domačih živali (konji, krave, prašiči in druge živali) težko prenašajo nizke zimske temperature, zato jih je potrebno namestiti v topel, svetel, očiščen in suh hlev.

Živali in pirotehnika

Posebno pozornost v prazničnih dneh namenimo zaščiti naših ljubljenčkov pred vplivi delovanja pirotehničnih sredstev. Pokanje petard povzroča pri živalih hud stres, jih plaši, nemalokrat pa živali tudi fizično poškoduje (raztrganine, povoženje zaradi strahu in pobega od hiše, itd.). Da preprečimo posledice pokanja petard, spuščanja raket in podobno, se z živalmi v teh prazničnih dneh izogibamo mest, kjer se vrši pokanje. Najbolje je, živali namestiti v notranje prostore, kjer bodo zaščitene pred zvočnim in svetlobnim delovanjem eksplozivnih sredstev, kot tudi na ta način preprečimo možnost pobega živali od hiše zaradi strahu in stresa, katerega doživlja kot posledico negativnega vpliva delovanja pirotehničnih sredstev. Kadar živali ne nudimo zadostne pozornosti in zaščite v teh primerih so posledice lahko še veliko hujše, kot si lahko mislimo, saj se živali lahko izgubijo, lahko jih povozi avto ali se jim zgodi kakšna podobna nesreča. Živalim se torej v teh prazničnih dneh še bolj posvečamo, kot ostale dni v letu, poskušamo jih zamotiti z igro, nežno glasbo, v nobenem primeru pa jih ne puščamo same.