Ostalo

Trgatve bodo, kot kaže, letos prej, obiranje zgodnjih sort že prihodnji teden

Grozdje letošnje leto predvsem zavoljo suhega in vročega poletja zori hitreje kot minula leta. V praksi to pomeni, da je sezona trganja zgdnjih sort že pred vrati, ta bi se lahko pričela že prihodnji teden, okrog 15. avgusta. Presenetljivo: Pričeli bi lahko tudi z obiranjem sorte Chardonnay (Šardone), ki je srednje pozna sorta.




Slovenske vinogradnike letos čaka eden najhitrejših začetkov trganja grozdja. Medtem, ko so lanske trgatve zaradi pogostih neurij in prekomernih padavin začeli drugi teden septembra, za zdaj kaže, da bodo v letošnjem bolj suhem in vročem poletju s trganjem zgodnjih sort za penine začeli že kmalu po prazniku Marijinega vnebovzetja sredi avgusta.

“Letošnje trgatve bodo se sigurno odvile 10-14 dni prej kot lanske. Pri našem vinogradništvu bomo sicer vse sorte obrali 7. septembra, je pa potrebno vedeti, da tokratno vinogradniško leto v veliki meri zaznamuje zlata trsna rumenica. Višina kiselin in sladkorjev sicer še ni znana -pri nas so vzorce sicer že pobrali, rezultati bodo znani šele čez nekaj dni, a neuradno lahko povem, da ima naše grozdje 45-50 Oe in 14 gramov kiseline na liter,” nam je povedal Borut Smej iz vinogradništva Smej, ki obdeluje vinograde v Lendavskih Goricah.

Konec aprila je sicer številne vinograde prizadela pozeba, kar nekako postaja vsakoletna stalnica, a so vinogradniki letos imeli srečo, da si je večina vinogradov opomogla. Sledile so optimalne temperature z veliko vlage, vinograde pa sta kasneje prizadeli peronospora in oidij. Za začetek trgatve morajo biti sicer izpolnjeni trije pomembni parametri, to so sladkor v grozdju, kislina in pH-vrednost.

Smo pa letošnje leto imeli v večini srečo tudi z vremenom, predvsem s točo. Žal je sicer na našem območju nekaj vinogradnikov predvsem v predelu Pinc in Doline pri Lendavi utrpelo delno škodo zaradi toče, a se jo je dalo obvladati s hitrim škropljenjem. In če je letos prizanesla toča, pa je veliko manj sreče bilo z zlato trsno rumenico, neozdravljiva bolezen vinske trte. Za žarišče okužb velja predvsem naše območje. Žal nekateri vinogradniki stvari ne vzamejo resno.

In če se spomnimo, letošnje leto bo, kar se trgatev tiče, enako letu 2003. Pridelovalci vina sicer v zadnjih letih opažajo, da grozdje vse hitreje zori, kisline se spreminjajo in se hitreje izgubljajo, vrednosti pH pa naraščajo. Zaradi tega so tudi trgatve vse bolj zgodnje. Vegetacija se je letos začela veliko prej kot lani, vinogradniki pa naj bi imeli po ugotovitvah strokovnjakov ustrezno letino.