Trenutni dnevi so “kot nalašč” za vročinski udar. Kako prepoznati znake in kako ukrepati?
Vročinski udar je resno in potencialno smrtno nevarno stanje, ki se pojavi, ko se telesna temperatura dvigne na nevarne vrednosti. Lahko je posledica dolgotrajne izpostavljenosti visokim temperaturam, zlasti v kombinaciji z neustrezno hidracijo.
V tem tednu vremenoslovci napovedujejo zelo visoke temperature in nič drugače ni niti v pokrajini ob Muri. Najhujša oblika vročinske preobremenitve v takih dneh je vročinski udar. To je življenjsko ogrožajoče stanje, ko se sredica telesa ogreje nad 40 stopinj celzija. Takrat so znaki že zelo alarmantni in je treba takoj poiskati zdravniško pomoč.
Na začetku so znaki blagega pregretja, ko ljudje tožijo za glavobolom, razdražljivostjo, imajo pospešeno dihanje, pospešen je pulz. Vsako tako nenormalno počutje je lahko že prvi alarm!
“Ne bomo sicer ob vsakem slabem počutju in glavobolu, že obiskali zdravnika. Moramo pa se vprašati, ali je to povezano z vročino in takega človeka umakniti iz sonca, ga hladiti, mu dati zadosti tekočine,” opozarja doc. dr. Peter Radšel, predstojnik Kliničnega oddelka za intenzivno interno medicino Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
“Vsakršna motnja zavesti v smislu zaspanosti pa je alarm, pulz nad 100 na minuto v mirovanju je zelo alarmanten, pospešeno dihanje, ki se približuje 30 na minuto je lahko alarmantno. Na začetku ima oseba toplo kožo, kasneje pa se lahko to obrne in ima celo hladno kožo, ker krvni pritisk pade. Tu pa smo že v zelo nevarnem območju, ko lahko pride do večorganske odpovedi,” nevarne skrajne simptome našteva doc. dr. Radšel. Kadar koli torej gre za pregretje, je hlajenje smiselno.
Zdravniško pomoč je v primeru vročinskega urada res potrebno poiskati pravočasno!