Ostalo

Radenci: Občina prodala 20 stanovanj, murskosoboško sodišče ugotovilo, da je bilo prodajno dejanje nezakonito

Čeprav so mnogi že pred leti (leta 2021), ko je dražba potekala, zatrjevali, kako gre za nezakonito početje, je radenski župan Roman Leljak vztrajal in svojo namero tudi izpeljal. Stanovanja so bila prodana, murskosoboško sodišče pa je ugotovilo, da je bilo prodajno dejanje nezakonito.




Gre za pet stanovanj na Kapeli in 15 v Radencih, ki jih je občina pred tremi leti prodala na javni dražbi. Edini ponudnik Boštjan Milat je stanovanja kupil po ceni, nižji od ocenjene tržne vrednosti, poročajo Slovenske novice. Kot dodaja časnik, je zanje odštel nekaj več kot 583.000 evrov, kolikor je bila tudi izklicna cena.

S tem je najmanj 20 družin iz Radencev ostalo brez stanovanj, kjer so desetletja živeli, pravzaprav so lahko ostali v istih stanovanjih, a pod bistveno spremenjenimi pogoji in sicer s profitno najemnino. S tem se skoraj nihče izmed najemnikov ni strinjal, najbolj oster pa je bil najemnik Vinko Žigart, ki je z isto mislečimi najprej pred sedežem občine Radenci organiziral protestni shod, kjer so širšo javnost “seznanili s krivico, ki nam jo dela en sam človek. Pozneje sem vztrajal, da so mi občinska uprava in druge službe priskrbele vso potrebno dokumentacijo, povezano s sporno prodajo stanovanj,” pove Žigart, ki je dodal, da je vsem oškodovancem ponudil, da bi ovadili občino Radenci in kupca spornih stanovanj – Sobodajalstvo in druge poslovne storitve Boštjan Milat, s.p. iz Sedlarjevega v občini Podčetrtek. Nekaj jih je šlo zraven, nekateri pa niso imeli ne volje in najbrž denarja za odvetnike.

Prodajno dejanje je bilo, tako je zapisalo sodišče, nezakonito, saj župan Občine Radenci Roman Leljak za prodajo ni pridobil potrebnega soglasja občinskega sveta, kar je, glede na vrednost nepremičnin, nujno. V sodbi še piše, da so bili najemniki zaradi paketa prikrajšani za možnost nakupa stanovanj, saj si večina ni mogla privoščiti nakupa vseh 20 stanovanj skupaj.

Sodišče je med drugim še zapisalo, da je v tem primeru šlo za nepošten in nemogoč pogoj javne dražbe, saj da povprečni najemnik takšnega nakupa (20 stanovanj naenkrat) ni zmožen sprovesti ter še, da je celoten posel bil izveden izključno z namenom izigrati najemnike stanovanj. Sodba sicer še ni pravnomočna, saj se nasprotna stran (Občina) nanjo še lahko pritoži, a v primeru, da bo ta vnovič za prodajalca neugodna, se bodo stanovanja vrnila v občinsko last, Občina pa bo primorana poravnati tudi vse pravdne stroške.

“Razveljavljena je pogodba samo za eno stanovanje. Zadeva ni pravnomočna. Občino Radenci je tožilo sedem stanovalcev, oziroma najemnikov. Sodišče v posamezni zadevi lahko odloča samo o zahtevku ene tožbe, postopek ni bil združen. Novinarji ne navajajo, da so se pri prvi prodaji stanovanja prodala ločeno in se 20 stanovalcev ni odločilo za nakup. Ostali so se, in kupili. V drugi prodaji, stanovanjem se je znižala cena za 15 odstotkov, lahko se do 30 odstotkov, so bili najemniki pozvani, da naj se do določenega datuma opredelijo in plačajo varščino za svoje stanovanje, da bi bilo izvzeto iz skupne prodaje. Nihče varščine ni vplačal,” je na svojem Facebook profilu včeraj zapisal župan Občine Radenci, Roman Leljak.

Roman Leljak