FOTO: S slovesnostjo obeležili 28. praznik Občine Lendava
V Gledališki in koncertni dvorani Lendava se je včerajšnji večer odvila osrednja slovesnost ob praznovanju 28. praznika Občine Lendava. Dogodek je bil še posebej slovesen, saj so ob tej priložnosti podelili občinska priznanja najzaslužnejšim posameznikom in organizacijam.
Osrednja slovesnost ob praznovanju občinskega praznika je bila tudi priložnost za podelitev priznanj in nagrad različnim posameznikom in organizacijam za njihovo izjemno delo ter prispevek k lokalni skupnosti.
Častni občan Občine Lendava je letos postal Drago Ivanuša, skladatelj filmske in gledališke glasbe, pianist in harmonikar, ki sodi med najdejavnejše slovenske glasbene ustvarjalce. Rojen leta 1969 v Lendavi, je že v otroštvu navduševal s sproščenim muzikalnim nastopom. Kasneje se je uveljavil v Ljubljani, kjer trenutno živi in ustvarja ter se uvršča med najbolj cenjene in iskane skladatelje v Sloveniji in širše. Ob izjemnih umetniških dosežkih ga odlikuje tudi izjemen človeški pogum, s katerim navdihuje vse okoli sebe. Njegovi uspehi in doprinosi glasbeni ter širši družbeni sceni so univerzalne kvalitete, ki si zaslužijo najvišje priznanje naše skupnosti.
Plaketo Občine Lendava je prejel dr. Zolti Kepe, višji kustos Galerije-Muzeja Lendava, za predano raziskovanje kulturne dediščine in krepitev medkulturnega sodelovanja v regiji. Plaketo je prejel tudi Dušan Zver, predsednik Mestne skupnosti Lendava, za dolgoletno prispevanje k razvoju občine in urejenosti okolja.
Priznanja Občine Lendava sta prejela Franc Horvat Meštrovič za predano raziskovanje in dokumentiranje zgodovine Lendave, in mag. Cvetka Hojnik, slikarka, za prispevek k umetnosti in kulturnemu ugledu občine.
Priznanje za najlepše urejeno naselje v Lendavi v letu 2024 je prejelo naselje Čentiba.
Županova priznanja za izjemne prispevke so letos prejeli: Gizela Koter za ohranjanje nesnovne kulturne dediščine in bogatenje kulturnega življenja; Božo Pongrac in Jožef Nemet za prostovoljno delo v projektu Prostofer; Ilona Zadravec Szekeres za ohranjanje in promocijo madžarske književnosti in kulture; Franc Šimonič za izjemne športne dosežke; Irma Vöröš za predanost vzgoji predšolskih otrok; Piroska Vöröš za dolgoletno, predano in ustvarjalno delo pri načrtovanju in izvedbi šolskih proslav; Marija Sabo za ohranjanje kulturne dediščine; Denis Rudaš za požrtvovalno dejanje med gašenjem požara ter Mestna skupnost Lendava, ki je prejela priznanje za inovativno postavitev rožnih korit v obliki dežnikov v mestu, ki obeležujejo 120. obletnico dežnikarstva v Lendavi.
Prejemniki spominskih listin Občine Lendava
Na letošnji svečani prireditvi so bile podeljene tudi spominske listine Občine Lendava, s katerimi se obeležujejo okrogle obletnice delovanja posameznih društev, podjetij in organizacij, ki že vrsto let pomembno prispevajo k razvoju lokalne skupnosti.
Za 10 let delovanja so spominsko listino prejeli Folklorna skupina Kulturnega društva Zala György Pince, Fotografsko društvo Pannonia, MARTMETAL, proizvodnja in storitve, d.o.o., Gostišče Bella Venezia in Romsko kulturno društvo “Romnji”.
Za 15 let delovanja je nagrajena Kulturno društvo FOTO VIDEO KLUB LENDAVA in Mešani pevski zbor “Nimam časa” Društva upokojencev Lendava.
Za 20 let delovanja je spominsko listino prejela Gledališka in koncertna dvorana Lendava.
Za 30 let delovanja so listine prejeli Dom starejših Lendava, Športno Strelski Klub COAL Petišovci, ZKMN Lendava, Kulturno društvo Hotiza in Madžarska samoupravna narodna skupnost Občine Lendava.
Za 40 let delovanja je nagrajeno Kulturno društvo Trimlini.
Za 60 let delovanja je priznanje prejelo Daihen Varstroj d.d..
Za 70 let delovanja je nagrajeno Prostovoljno gasilsko društvo Mostje-Banuta.
Za 90 let delovanja je priznanje prejela Prostovoljno gasilsko društvo Gaberje in Evangeličanska cerkvena občina Lendava.
Za 100. obletnico ustanovitve cerkve na Hotizi je nagrajena Župnija Hotiza in za 110 let delovanja RKS – Območno združenje Lendava.
V glasbeno obarvanem kulturnem programu so nastopili Komorni pevski zbor VITA Lendava, tamburaška skupina HKD Pomurje ter glasbenica Lucija Šetar. Njihovi nastopi so obogatili slovesnost in obiskovalce popeljali v svet glasbene umetnosti, kar je dodatno okrepilo občutek skupnosti in praznovanja ob občinskem prazniku.