Nataša Horvat – od predsodkov do politične predstavnice
Nataša Horvat je svojo pot začela kot mlada mama brez izobrazbe, danes pa je sodelavka Ljudske univerze Lendava in prva romska svetnica v občinskem svetu Občine Lendava. Njena zgodba je preplet poguma, vztrajnosti in predanosti skupnosti. “Kot romska predstavnica se zavedam, da pot, po kateri hodim, ni vedno lahka,” je zapisala.
“Sem Nataša Horvat, Rominja iz Lendave. Moje življenje je zaznamovala tipična zgodba Rominje, saj sem pri nepolnih 16. letih pobegnila iz primarne družine na Hrvaškem, v kateri je bilo veliko nasilja, predvsem zaradi alkohola, ki je bil v življenju mojega, sicer delovnega očeta, stalnica. Pri sedemnajstih sem postala mama sedaj 30-letnemu sinu. Ko je sin začel obiskovati šolo sem ugotovila, da je moje življenje prazno in neizpolnjeno ter da potrebujem nove izzive, če želim živeti izpolnjeno,” svojo zgodbo začne Nataša Horvat iz Dolge vasi.
Nataša se je kljub svoji rosni mladosti zavedala, da ima zaključeno zgolj osnovno šolo, pri čemer je vedela, da je njen prvi korak v svet pridobitev izobrazbe, poleg vpisa v srednješolski program pa je vedno bolj aktivna postajala tudi v prvem romskem društvu v Lendavi, Romano Jilo. V tem času je opravila tudi vozniški izpit, saj je ugotovila, da je največja ovira, da bi lahko bila še bolj aktivna, nemobilnost.
“Leta 2011 sem se zaposlila kot sekretarka v Svetu romske skupnosti RS, krovni organizaciji, ki zastopa interese romskih skupnosti v Sloveniji. V tem obdobju sem dobila vpogled v romski aktivizem in politiko ter izzive, s katerimi se srečujejo Romi v vsakdanjem življenju. To mi je dalo zagon, da sem stremela k vedno večjemu razumevanju romske tematike in k učinkovitemu reševanju izzivov, s katerimi se srečujejo Romi širom Evrope. Ker mi je bilo vedno bolj mar za skupnost, v kateri bivam, sem na občinskih volitvah kandidirala kot predstavnica romske skupnosti, ki jo od leta 2014 v tem lokalnem telesu tudi zastopam,” zapiše Horvat.
Leta 2017 se je zaposlila na Ljudski univerzi Lendava kot romska aktivatorka v okviru projekta Večnamenski romski center Dolinsko. Na novem delovnem mestu je spoznala ovire, na katere otroci pa tudi odrasli iz skupnosti naletijo tekom izobraževanja. Sama se, kot pravi, zaveda, da sta izobrazba in zaposlitev dejavnika, ki romsko skupnost lahko potegneta iz kolesja transgeneracijske revščine, obenem pa prispevata k večji vključenosti Romov v širšo družbeno skupnost.
“Poleg medsebojenga sprejemanja in strpnosti pri svojem delu stremim k ustvarjanju medkulturnega dialoga na nacionalni in lokalni ravni ter večji aktivni vključenosti mladih na vse ravni družbenega življenja. Delo z mladimi ter prenašanje pridobljenih izkušenj nanje je stalnica pri mojem delu. Poleg tega mi veliko pomeni, da lahko delujem v različnih programih opolnomočenja in svoje znanje ter izkušnje prenašam na druge Rominje, ki so tudi v politki manj zastopane.
Kljub temu, da politika ni vedno prijazna in se pogosto znajdem pred velikimi izzivi, prav tako pa me neposluh tistih, ki bi mi morali prisluhniti, velikokrat zaboli, vem, da sem izbrala pravo pot in da s svojim zgledom dajem pogum, glas in moč celotni skupnosti. Pogosto plavam med čermi, skušam razumeti tako Rome kot Nerome, vendar je napomembneje, da vem, da s strpnim dialogom lahko rešimo marsikatero težavo in prihodnost naredimo boljšo za vse,” še doda Nataša Horvat.
“Kot romska predstavnica se zavedam, da pot, po kateri hodim, ni vedno lahka. Včasih se zdi, da moj glas ni slišan, da so ovire previsoke in da napredek prihaja prepočasi. Toda vztrajnost je tisto, kar me žene naprej. Vsak dan, ko vztrajam, ne le za sebe, ampak za celotno svojo skupnost, je korak bližje pravičnosti in enakosti, ki si jih zaslužimo. Vsak neuspeh je le priložnost za učenje, vsak uspeh pa dokaz, da vztrajnost res prinaša spremembe. Ko verjamemo v svojo moč, ko verjamemo v našo skupnost, bomo lahko skupaj dosegli velike stvari. Tudi ko se zdi, da je pot dolga, tudi ko drugi obupajo – mi vztrajamo,” še zaključi Nataša Horvat.
Članek je nastal na podlagi projekta “Roma Influencers”. Projekt si prizadeva izpostaviti navdihujoče zgodbe uspešnih Romov in Rominj, ki so s svojim delom in vizijo močno zaznamovali našo družbo ter prispevali k razvoju romske skupnosti. V projektu sodeluje tudi Ljudska univerza Lendava.