Ostalo

Ustanavljanje pokrajin: Vlada RS: “Trenutno ni dovoljšnega političnega soglasja”

Vlada Republike Slovenije je na včerajšnji redni, 112. redni seji sprejela Stališče Vlade do Sklepa Državnega sveta Republike Slovenije k Zaključkom posveta Ustanavljanje pokrajin in ga bo posredovala Državnemu svetu. Državni svet se je namreč seznanil z Zaključki posveta Ustanavljanje pokrajin in sprejel sklep, da Vlada le-te prouči in se do njih opredeli.




Po preučitvi Zaključkov omenjenega posveta, ki ga je Državni svet organiziral 26. februarja 2024, Vlada v uvodu navaja, da je bilo v preteklih letih kar nekaj poskusov ustanavljanja pokrajin – tako s strani Vlade kot s strani drugih kvalificiranih predlagateljev zakonov – na podlagi leta 2006 spremenjenih določb ustave, ki urejajo pokrajine.

Vlada v stališču izpostavlja zavedanje, da trenutno ni dovoljšnega političnega soglasja za ustanovitev pokrajin, zato poudarja, da je ob odsotnosti pokrajin treba regionalni razvoj krepiti skozi funkcionalne regije s poudarjeno razvojno funkcijo, ki bo utrjevala regionalno identiteto. Gre za krepitev institucij, ki že obstajajo, s širitvijo njihovih nalog na specifičnih področjih, kot so policentrični razvoj, prostorsko načrtovanje, promet, umirjanje čezmejnega vpliva večjih mest sosednjih držav, enakopravno čezmejno sodelovanje ter učinkovitost in kakovost upravljanja javnih storitev. Krepitev sedanjih regionalnih struktur in oblikovanje funkcionalnih regij bosta postopoma premostila razkorak med občinami in državo.

Že ko se je Slovenija pripravljala na vstop v EU, je med tistimi poglavji kjer je naša država na poti v EU najbolj zamujala pri uvajanju pokrajin. In čeprav smo polnopravna članica evropske druščine že od 1. maja 2004, področje decentralizacije in lokalne samouprave v naši državi še vedno nismo dokončno uredili na ustrezen način. Praktično vse vlade so skušale ali skušajo najti rešitev, a žal pokrajin kot kaže (zaenkrat) ne bo. Ustava sicer dopušča ustanovitev pokrajin, ustanovitev le-teh pa naj bi predvsem prispevale k skladnejšemu razvoju Slovenije.