Strelišče v Čentibi: Krajani treh, najbolj izpostavljenih ulic bodo (zaenkrat) mirno živeli
Včerajšnji pozni popoldan so na sestanku krajanov treh ulic v Čentibi, gre za ulice Fodorjeva vrsta, Sv. Urbana in Mala dolina, katerega se je udeležilo slabih 30 prebivalcev, razglabljali o trenutno najbolj pereči zadevi v krajevni skupnosti, strelišču. Poročali smo že, da je mir tam živečih krajanov omenjenih treh ulic okrnjen zaradi glasnega pokanja s strani strelišča, katerega uporablja SD Lendava. Rešitev so sicer po mediaciji župana občine Lendava, Janeza Magyarja nekako našli, a kako kasneje naprej, še vedno ostaja vprašanje.
Včerajšnji pozni popoldan, natančneje ob 18.00 uri se je v veliki dvorani vaškega doma v Čentibi odvil sestanek, morda tudi nekakšen zbor krajanov omenjenih treh ulic in sicer na temo problematike strelišča. Sestanka so se udeležili vodstvo tamkajšnje krajevne skupnosti s predsednikom Romeom Galom na čelu, vodstvo Strelskega društva Lendava s predsednikom Danijelom Tkalcem, župan Občine Lendava Janez Magyar, direktor občinske uprave dr. Mihael Kasaš in slabih 30 krajanov, živečih v omenjenih ulicah.
V uvodu je prisotne najprej nagovoril predsednik krajevne skupnosti Čentiba, Romeo Gal, ki je poudaril, da so se vsi prisotni deležniki na tem sestanku zbrali, da rešijo več mesecev trajajočo težavo. Za Galom je besedo prevzela krajanka Fodorjeve vrste Klaudija Dolenčić, ki je izpostavila, da krajani že dlje časa živijo v nemiru, da jim je zaradi pokanja orožja kršena ustavna pravica do zdravega življenjskega okolja, ter da se tako pač ne da živeti. Dodala je, da so s tem njihove parcele razvrednotene, da je v času nekdanje skupne države sicer strelišče bilo v uporabi, a še zdaleč ne tako pogosto kot sedaj in da se, zaradi -po njihovem mnenju neustreznega zavarovanja strelišča, tudi bojijo. “Štiri dni na teden pač ne moremo poslušati pokanja in v tem živeti. Tega tukaj noben ne bo poslušal, saj to v urbano okolje ne spada. Živeli smo v Jugoslaviji, trikrat letno smo poslušali streljanje, mogoče je po tistem policija streljala enkrat-dvakrat, ampak ne štirikrat tedensko,” pa je dejal krajan Alen Felső.
Nekajkrat so sicer morali z besedami posredovati preostali, saj govorjenje in na trenutke skorajda prepiranje en čez drugega pač ne prinese rezultatov. Na svoj račun so prišli člani SD Lendava, ki so poudarili, da imajo vsa potrebna dovoljenja, tudi s strani inšpekcije, kar so podkrepili z dokumentacijo in, da se sicer strinjajo, da se pokanje sliši “a ga čez noč ne moremo utišati, ali tako hitro zgraditi zvočnih barier,” so dejali. Strelišče je članom SD Lendava s strani Ministrstva za obrambo bilo predano leta 2012, inšpekcijski pregled pa se je zgodil leta 2016. “Takrat nam je inšpektor dejal, da je strelišče varno,” je dejal Tkalec. Slednji je dejal še, da se streljanje izvaja štirikrat tedensko, s čimer se prisotni niso strinjali, moti pa jih tudi precej širok časovni razpon, med 10.00 in 18.00 uro. Člani SD Lendava so zagotovili, da vodijo strelsko knjigo in, da se streljanje mimo te zagotovo ne izvaja. “Sami smo vsekakor za to, da je strelišče čim varneje, nameravamo pa tudi postaviti vsaj 10 metrov panelne ograje,” je dejal še Tkalec.
Najprej streljanje z dušilci, lahko se zgodi tudi selitev v Dobrovnik in kot zadnje menjava lokacije
Težavo bodo zaenkrat rešili z moratorijem na delovanje strelišča, preizkusili bodo tudi streljanje z dušilci. A tukaj bi se lahko pojavila težava, saj vsako orožje ne omogoča namestitve dušilca. “Razumem in obžalujem, da je do tega prišlo. Vsekakor iščem vedno rešitve. Prvo je, da imajo krajani mirno prebivališče. Ta tujek, ki je prišel v kraj je moteč za domačine,” je dejal župan Magyar. Ta je predlagal, da se o terminu streljanja z dušilci obvesti krajevno skupnost, ki bo obvestila občane in Občino. Krajani bodo o terminu streljanja z dušilci obveščeni in bodo lahko torej sami preverili, ali je takšna rešitev sprejemljiva. Če rešitev ne bo sprejemljiva, bodo člani društva uporabljali strelišče v Dobrovniku, “vsekakor pa bomo v tem vmesnem času iskali rešitev, strokovnjaka, kako na tem strelišču zagotoviti protihrupno zaščito. Če ne bo mogoče tudi to, bomo primorani poiskati drugo lokacijo za strelišče,” je še dejal Magyar.
“Predlog, da smo začasno v Dobrovniku, seveda še ni dokončen. Najprej sledi streljanje z dušilci. Vedno smo pripravljeni rešitve sprejemati po mirni poti. Če bo Občina našla drugo lokacijo se bomo pač preselili, a je trenutno največje vprašanje, kam,” je dejal predsednik SD Lendava, Danijel Tkalec.