RAZKRIVAMO: Daljinsko ogrevanje: Znesek variabilnega dela bo višji skorajda za tretjino
Daljinsko ogrevanje v Lendavi se je podražilo prvi novembrski dan, uporabniki ogrevanja pa vse do današnjega dne s strani izvajalca, podjetja Petrol, o novi ceni uradno niso bili obveščeni. Podatek tako razkrivamo na našem spletnem mediju. Da se bo podražitev zgodila, smo sicer poročali že sredi oktobra, a številke takrat še niso bile znane.
In to se je tudi zgodilo. Podjetje Petrol, izvajalec daljinskega ogrevanja, je na svoji spletni strani že objavil novi cenik ogrevanja z datumom 1.11.2023, uporabniki pa o zvišanju cene uradno žal niso bili obveščeni. Kot so ugotovili pri Stanovanjskem podjetju Lendava, je Petrol zvišal ceno variabilnega dela (cena dobavljene toplote) in sicer za slabo tretjino, natančneje, za 29,54 odstotkov. Kot so še sporočili, cena fiksnega dela (priključna moč) ostaja enaka.
“Cena daljinskega ogrevanja se bo podražila zaradi zvišanja cene zemeljskega plina in elektrike. Približno ena tretjina celotnega letnega stroška, ki se plačuje, je variabilni del. Ta je sestavljen iz stroškov proizvodnje in distribucije toplote. V našem primeru geotermalna voda ne stane nič, a potrebujemo ogromno elektrike in sicer pri črpanju te geotermalne vode iz globin ter za črpanje vode po objektih. Cena elektrike, če gledamo leto 2022, je znašala 50 evrov na MWh (Megawattno uro), za tem pa je sledila podražitev tudi do faktorja 6 na MWh. Enako je s plinom. Tudi ta se je za industrijske odjemalce podražil, saj s slednjim vodo dogrevamo ob konicah. Podražitev je bila skorajda 5-kratna,” je na minuli seji občinskega sveta dejal dr. Evgen Torhač. Ta je zaključil, da podjetje v Lendavi z daljinskim ogrevanjem dobička praktično nima.
Koncesionar je sicer v letu 2022 iz naslova javne službe v Lendavi ustvaril izgubo v višini 74.635,00 evrov.
Daljinsko ogrevanje v Lendavi je visoko učinkovito
Na sistemu daljinskega ogrevanja v Lendavi se dosega energetska učinkovitost s proizvodnjo toplote iz obnovljivih virov energije. Učinkovitost je v zadnjih petih letih povprečno znašala 87 odstotkov, kar je precej nad zahtevano vrednostjo, ki znaša okrog 50 odstotkov.