Ostalo

Primer onesnaženja potoka Črnec: Velikopolanska občina toži Občino Črenšovci, primer že na Višjem sodišču v Mariboru

“V soboto, 10.07.2021, smo s strani občanov bili obveščeni o onesnaževanju potoka Črnec v Veliki Polani – o neznosnem smradu in močno obarvani vodi v potoku,” so takrat sporočili iz Občine Velika Polana. O dogodku so obvestili Občino Črenšovci, kjer se je takrat odvijala sanacija čistilne naprave Trnje, z iztokom v potok Črnec. Tam so zagotovili, da investicijo sanacije čistilne naprave v Trnju izvajajo v skladu z navodili pristojnih strokovnih služb, a Občina Velika Polana od Črenšovske po sodni poti sedaj zahteva slabih 20 tisočakov. Toliko so v Veliki Polani menda imeli stroškov z odpravljanjem posledic onesnaženja.




Komunalna čistilna naprava Trnje je, tako kot več drugih čistilnih naprav na Dolinskem in kot čistilna naprava na Bistrici, že dalj časa, zaradi neustrezne tehnologije čiščenja in dotrajanosti onesnaževala okolje zaradi previsoke vsebnosti amonijevih spojin. Na to problematiko je že več let opozarjal Inšpektorat RS za okolje in ugotovil, da ta čistilna naprava že od leta 2016 naprej čezmerno obremenjuje okolje. Slednji je med drugim pozval Občino Črenšovci, da pristopi k njeni rekonstrukciji, kar se je tudi zgodilo.

V procesu rekonstrukcije zagotavljamo, da investicijo sanacije čistilne naprave v Trnju izvajamo v skladu z navodili pristojnih strokovnih služb in naredili bomo vse, da bo naprava čim prej zagotavljala, da se bo v potok Črnec spuščala voda, ki ne bo obremenjevala okolja. To smo že izvedli z uspešno sanacijo čistilne naprave Bistrica. Obžalujemo nastalo prehodno situacijo in zagotavljamo, da smo sprejeli vse možne ukrepe, ki bodo prispevali k izboljšanju situacije. O tem stanju smo 12.7.2021 obvestili inšpektorja za okolje, ki spremlja potek sanacije naših čistilnih naprav,” so v dopisu takrat sporočili iz Občine Črenšovci.

Občina Velika Polana od sosede terja skorajda 20 tisočakov

Velikopolanska Občina je nemudoma, ob ugotovitvi stanja, o stanju potoka Črnec obvestila policijo. Sledila je prijava na Agencijo RS za okolje, na policijsko postajo Lendava pa je bil posredovan dodaten zapisnik in obvestilo o nadaljevanju onesnaževanja. Obveščeno je bilo podjetje Eko-park d.o.o. Lendava in Inšpektorat RS za okolje in prostor. Voda naj bi takrat tudi zaudarjala.

Občina Velika Polana naj bi v v tožbi zapisala, da je Občina Črenšovci kršila izrečene ukrepe inšpektorata za okolje in prostor ter opustila dolžno ravnanje v zvezi s preprečevanjem izpuščanja prekomernih in škodljivih emisij v potok Črnec. V Veliki Polani so izračunali, da so z omenjenim onesnaženjem imeli 19.600 evrov stroškov, katere pa sedaj terjajo od sosednje Občine Črenšovci. Med drugim so poudarili, da je zaradi tega dogodka še danes ogroženo življenje prebivalcev Velike Polane ter da je habitat potoka in okolice na tem območju uničen.

Prvostopenjsko sodišče, Okrožno sodišče v Murski Soboti je Občini Črenšovci sprva naložilo, da onesnaženje nemudoma ustavi. Občina Črenšovci se je branila, da so že od 12. julija lani izvajali varovalne ukrepe, ki ji jih je naložil inšpektorat za okolje in prostor, med drugim pa so v svoj bran spisali in na sodišče poslali več strani dolg odgovor. Priložili so tudi več dokazil in poudarili, da v Črnec niso spuščali nefiltrirane odpadne vode.

Okrožno sodišče v Murski Soboti v nadaljevanju ni sledilo predlogu velikopolanske Občine o denarni odškodnini. Tožeča stranka se je tako zoper odločitev pritožila, primer pa je sedaj na Višjem sodišču v Mariboru.