Sveže

Konferenca Zlati kamen: Razvojno najbolj prodorna občina leta 2022 v vzhodni Sloveniji je občina Dobrovnik

Konferenca Zlati kamen je vsakoletno srečanje deležnikov s področja lokalne samouprave. Tu se srečujejo predstavniki lokalnih skupnosti, gospodarstva in vlade. Dogodek je namenjen vsem, ki vodijo in upravljajo občine in delujejo v javni upravi in javnih ter zasebnih podjetjih, ki sodelujejo in spremljajo razvoj občin. Je edini dogodek, ki je hkrati tudi vrhunec večmesečnega raziskovalnega dela o razvojnem napredku slovenskih občin v sklopu raziskovalnega projekta in izbora Zlati kamen. Razvojno najbolj prodorna občina leta 2022 v vzhodni Sloveniji je letos občina Dobrovnik! Občina Črenšovci finalistka občine zdravja, naziv odnesla Občina Logatec.




Konferenco Zlati kamen bogatijo preddogodki, ki ponujajo še več povezovanja in izmenjave dobrih praks. Konferenco Zlati kamen 2022 sestavljalo trije dnevi Zlatih vsebin: 1., 8. in 15. marec 2022. To je edini dogodek, ki je hkrati tudi vrhunec večmesečnega raziskovalnega dela o razvojnem napredku občin v sklopu raziskovalnega projekta in izbora Zlati kamen. Slavnostni zaključek s podelitvijo nagrad je potekal včerajšnji torek, v hotelu Four Points by Sheraton Ljubljana Mons v Ljubljani.

“Dobrovnik sodi med najmanjše in bolj revne slovenske občine. Kljub temu lahko zaznamo celovit razvoj, ta razvoj pa prinaša tudi merljive rezultate. Po izboljšanju vrednosti sestavljenega indeksa ISSO je Dobrovnik na visokem 13. mestu. Razvojne aktivnosti so – glede na omejitve občine – skromne, ob tem pa zbujajo vtis, da so skrbno izbrane. Segajo na vsa področja, od skrbi za infrastrukturo do varstva okolja. V zadnjem času posebej izstopajo naložbe v omrežje kolesarskih povezav: Dobrovnik je verjetno edina občina v Sloveniji, ki bo v gradnjo stez v treh letih vložila sredstva, skoraj enaka celotnemu letnemu proračunu. Ob tem prirejajo številne dogodke, povezane s kolesarstvom: kot del evropskega tedna mobilnosti so tako leta 2021 organizirali Prvi slovenski kolesarski kongres. Glavna usmeritev občine je očitno razvoj trajnostno obarvanega turizma. Predsednik Turistične zveze Slovenije Pavle Hevka je takole opisal kraj: »…še ne čisto odkriti turistični biser, ki ga zagnani in ustvarjalni prostovoljci Zavoda za okolje in turizem Dobrovnik vztrajno predstavljajo kot obiska vredno območje. Kar tudi je!« Kar v Dobrovniku ne morejo narediti z denarjem, naredijo s prostovoljstvom. In prav prostovoljstvo, družbena povezanost in strpnost so prvine, ki posebej zaznamujejo kraj z dvojezičnega območja,” so zapisali organizatorji.

Elementi preboja

Index preboja:

  • Rast indeksa ISSO: 3,86
  • Uvrstitev: 13. mesto
  • Sprememba uvrstitve: 18 mest
  • Rang glede na spremembo uvrstitve: 46. mesto

Izstopajoča področja:

  • Posebej izrazita spremembo indeksa zaznamo na področjih trga dela in okolja.

Uravnoteženost razvoja:

  • Razvoj v občini je dokaj uravnotežen. Občina je v času zadnjega mandata izboljšala rezultat na šestih področjih, na dveh pa se je vrednost indeksa zmanjšala. To sta proračunska učinkovitost in izobrazba. Vtis uravnoteženosti je sicer ugoden, če pogledamo osem področij, ki sestavljajo indeks ISSO, nekoliko manj pa, če pogledamo posamezne kazalnike.

Trajnostni preboj:

  • Sestavljeni index ISSO 2022 za okolje: 38,65
  • Uvrstitev: 92. mesto

Izstopajoča področja:

  • Proizvodnja »čiste« energije (44. mesto)
  • Ločevanje odpadkov (50. mesto)
  • V zadnjem obdobju je prišlo do izrazitejše izboljšave pri treh kazalnikih (proizvodnja energije iz obnovljivih virov, ločevanje odpadkov in količine nastalih odpadkov). Izstopajo še investicije v kolesarsko omrežje. V Dobrovniku bodo v to omrežje v obdobju 2021-2023 investirali 1,5 milijona evrov, kar pomeni skoraj celotno vrednost letnega proračuna (2020) in 38 odstotkov vseh sredstev za promet, prometno infrastrukturo in komunikacije v triletnem obdobju. Med manjšimi koraki omenimo prenovo javne razsvetljave (100.000 evrov), ki je zdaj energetsko varčna in manj svetlobno onesnažuje okolje.

Demokratični preboj:

  • Indeks vključevanja in transparentnosti: 24 točk 48 odstotkov
  • O proračunu poteka javna razprava, poziv in dokumenti so pregledno objavljeni.
  • Glasilo je kakovostno, a zadnja številka je izšla decembra 2020.
  • Mesečne e-novice.
  • Spletna stran je solidna, pregledna, prinaša vse bistvene vsebine in je prilagojena tudi slepim in slabovidnim.
  • Občina zbira razvojne pobude občanov. Občinska razvojna strategija je v pripravi.

Izstopajoče prakse Občine:

  • Razvoj zelenega turizma. V občini lahko zaznamo precejšen poudarek na trajnostnem razvoju turizma, povezanega z domačo pridelavo hrane, obujanjem rokodelskih obrti ter bogatim naborom prireditev. Model je za slovensko podeželje zelo tipičen: Dobrovnik sodi med bolj zgledne primere, kjer paradigma očitno prinaša rezultate.
  • Močno poudarjanje kolesarskega turizma (investicije, številni organizirani dogodki – med drugim tudi Prvi slovenski kolesarski kongres).
  • Zelo aktivna turistična promocija (udeležbe na sejmih, prisotnost v medijih, sodelovanje z bloggerji…) v Sloveniji in tudi na Madžarskem in Hrvaškem. Ponudba je vključena v aplikacijo/portal Kultnatura (Prekmurje in Medžimurje)
  • Širok nabor prireditev: Dnevi turizma v Dobrovniku, pustovanje, ocenjevanje vin, mednarodna otroška trgatev, Festival Jezerska vila, Mini Vidovo proščenje… Za prireditve so v zadnjem času kupili mobilni oder, obnovili pa so tudi kulturno dvorano.
  • V obnovljenem skednju (2020) ima prostor Hiša rokodelstev – v času epidemije je Hiša organizirala vrsto virtualnih razstav.
  • Med vikendi organizirajo domače tržnice.
  • Obdobje brez obiskovalcev med epidemijo so izkoristili za urejanje okolice Bukovniškega jezera. Kljub epidemiji je bilo parkirišče za avtodome leta 2020 polno zasedeno.
  • Ob Bukovniškemu jezeru je novejša pridobitev tudi Tropski vrta Dobrovnik (Ocean Orchids).
  • Vključevanje občanov v razvoj kraja in strpnost
  • Delo Zavoda za okolje in turizem temelji na prostovoljstvu. Ob tem se v aktivnosti vključujejo tudi različne skupine (Festival Jezerska vila organizira ZOT skupaj z društvi mladih in upokojencev v občini.). Otroški parlament na OŠ ni le debatni krožek: otroci so postavili okoljevarstvene table okrog Bukovniškega jezera in prirejajo akcijo pobiranja odpadkov. Precej aktivno je društvo mladih (virtualni dogodki v času epidemije), pa tudi romsko kulturno društvo.
  • Celovit in uravnotežen razvoj

Kljub majhnosti in relativni revnosti občine pri razvoju ni zanemarjeno prav nobeno področje. V zadnjem času so med drugim:

  • Zgradili nov Center za zaščito in reševanje.
  • Urejajo kmetijsko poslovno cono (skupaj z občino Turnišče).
  • Vključili so se v skupni projekt/pobudo slovenskih občin, povezan z razvojem pametnih naselij.
  • Investirajo v športno in kulturno infrastrukturo.

Občina Črenšovci finalistka občine zdravja

Županja Občine Črenšovci Vera Markoja, je včeraj v okviru Konference Zlati kamen v Ljubljani sodelovala v okrogli mizi s finalisti za nagrado Občina zdravja 2022. Naziv “Občina zdravja 2022” je prejela Občina Logatec. Med finalisti pa so poleg nagrajenke in Občine Črenšovci bile še občine Koper, Šentjur in Radovljica. Nagrada Občina zdravja je zasnovana v okviru naloge Zdravje v občini, ki jo vodi Nacionalni inštitut za javno zdravje. Naziv in plaketo Občina zdravja vsako leto prejme tista občina, ki prepoznava zdravje kot pomembno vrednoto in je v zadnjem letu izstopala po aktivnostih za izboljšanje zdravja svojih prebivalcev.

“Veseli smo, da je Nacionalni inštitut za javno zdravje prepoznal delo in aktivnosti občine, ki so usmerjene k zdravju občank in občanov. Županja je v okrogli mizi poudarila pomen prostovoljstva pri skrbi za zdravje v občini. Izpostavila je aktivnosti, ki prispevajo k zdravemu načinu življenja, med drugim jutranjo telovadbo občanov v okviru Šole zdravja, Dan odprtih vrat za starejše v sodelovanju s študentkami fizioterapije, delovanje Kluba Štrk in prevoze za starejše, ki jih opravljajo naši prostovoljci. Hvala vsem za sodelovanje,” so zapisali pri Občini Črenšovci.