Pred nami so trije vikendi, ki jih bodo zaznamovale trgatve
V vinorodnih okoliših bodo trije vikendi, vključno s trenutnim, minili v znamenju trgatev. Po napovedih se jih bo največ odvilo ravno med današnjo soboto in 1. oktobrom. Nekateri bodo to priljubljeno opravilo sicer zavlekli še oktober, spet drugi pa so trgatve že opravili minulo soboto, a je takšnih bolj malo.
Iz leta v leto se srečujemo z drugačno ponudbo narave, saj so pri nas vremenske razmere zelo nestanovitne. Letošnje pridelovalno leto je bilo eno zahtevnejših. Zaznamovala so ga neurja s točo, plazovi in prekomerne padavine, zaradi katerih je bilo varstvo vinske trte zelo zahtevno. Podatki spremljanja dozorevanja grozdja letnika 2023 nakazujejo na počasnejše oz. zmerno dozorevanje grozdja. Med posameznimi vzorčenimi vinogradi prihaja pri določenih sortah do velikih razlik v parametrih dozorelosti (sladkor, skupne kisline pH) zaradi poškodovanosti od peronospore, oidija in toče.
Primerna tehnološka zrelost grozdja je osnova za želeno vrsto, kakovost in stil vina, tako da optimalni čas trgatve določimo glede na cilj, kakšen tip vina želimo pridelati. Spremljanje zorenja grozdja je osnova za dosego optimalne tehnološke zrelosti grozdja. Na tak način dobimo pregledno “sliko” o stanju grozdja tudi znotraj jagode, predvsem vsebnost sladkorja, skupnih kislin, aktualno kislost ter delež vinske in jabolčne kisline.
V zadnji fazi dozorevanja grozdju koristijo topli dnevi in hladne noči, kar bo prispevalo k poudarjeni aromatiki. Trgatev, eden izmed najpomembnejših korakov na poti od grozdja do vina, je v Sloveniji svečano opravilo, kjer je najpomembnejše druženje družine in prijateljev. V Sloveniji se je zaradi majhnosti in razdrobljenosti lastništva vinogradov večinoma ohranilo ročno trganje grozdja, čeprav si zlasti pri dostopu do trt številni vinogradniki že več let pomagajo tudi s kmetijsko mehanizacijo. Ročna trgatev je seveda bolj zamudna in naporna od strojnega trganja, vendar je izkušnja trganja zato toliko bolj pristna in nepozabna. Prav tako v številnih, zlasti manjših vinogradih, tudi prešanje še vedno poteka ročno. Prešanje je sestavni del trgatev, kot je tudi dobra volja trgačev, ki se odraža v skupnemu petju in šaljenju.
Običaji, povezani s trgatvami, so sicer v vsaki izmed slovenskih vinorodnih dežel nekoliko različni. Proces trgatve in posegi, ki jih opravljamo do prvega pretoka, ko mošt tudi izdatneje žveplamo in ločimo od droži, je povezan z zapletenimi in številnimi kemijskimi in biološkimi procesi, ki se odvijajo v moštu. Na te procese lahko s kletarskimi posegi, dodatki enoloških sredstev in temperaturo vplivamo, jih pospešujemo ali zaviramo.
Za čas trgatve se odločimo glede na želeni stil vina in doseženi ustrezni tehnološki zrelosti grozdja. Spremljanje dozorevanja grozdja vsaj 14 dni pred trgatvijo omogoča doseči karakter vina, ki ga želimo imeti in ga letnik tudi omogoča. Sladkorna stopnja ni glavni faktor, ki ga upoštevamo pri določanju roka trgatve. Zelo pomembna je vsebnost kislin, pH ter vsebnost prostih in skritih arom. Da bomo določili najbolj primeren čas trgatve za posamezno sorto, svetujemo redno pokušanje grozdja zadnjih deset dni pred trgatvijo. S pokušanjem grozdja bomo bolj natančno zadeli pričakovani karakter našega vina.
Trgatev, če se le da, opravimo v suhem vremenu! Toplo vreme je pomembno, ko trgamo rdeče grozdje, za katerega želimo, da se vrenje prične čim prej. Za bele sorte, ki jih pred pričetkom vrenja bistrimo oz. razsluzimo, želimo začetek vrenja zadržati za več ur, zato ga potrgamo zjutraj, oz. ko je grozdje še ohlajeno. V nasprotnem, začetek vrenja zadržimo s primernim dodatkom prostega žvepla in ohlajanjem.