Ostalo

Zanimivega posveta o problematiki nasilja v družbi se je udeležilo rekordno število zainteresiranih

Okrog 250 udeležencev se je v Gledališču Park v Murski Soboti udeležilo strokovnega posveta “Ali so otroci s posebnimi potrebami lahko žrtve nasilja in hkrati verodostojne priče?,” ki ga je pripravila Skupina za preprečevanje nasilja v družini za Pomurje, ki je organizirana pod okriljem CSD Pomurje in Policijske uprave Murska Sobota.




Ob obeležitvi mednarodnega dneva boja proti nasilju nad ženskami sta Policijska uprava Murska Sobota, Center za socialno delo Pomurje in Mestna občina Murska Sobota v Gledališču park v Murski Soboti organizirala strokovni posvet z naslovom “Ali so otroci s posebnimi potrebami lahko žrtve nasilja in hkrati verodostojne priče.”

Zbrane so pred uradnim delom posveta, pozdravili župan MO Murska Sobota, Damjan Anželj, direktorica Centra za socialno delo Pomurje, Sandra Babič, direktor Policijske uprave Murska Sobota, Damir Ivančič in državni sekretar na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Don Juvan in Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije, ki so večinoma izpostavili, da je potrebno zaščititi najranljivejše osebnosti v naši skupnosti in pozdravili prizadevanja delovne skupine obeh sodelujočih institucij, ki uspešno deluje na področju preprečevanja nasilja v družini.

Namen strokovnega posveta je bila krepitev medsebojnega sodelovanja, zaradi vse bolj pereče problematike nasilja v družini in izzivov s katerimi se deležniki srečujejo v zadnjem obdobju s poudarkom na obravnavi otrok. Strokovni posvet je pripravila Skupina za preprečevanje nasilja v družini za Pomurje, ki je organizirana pod okriljem Centra za socialno delo Pomurje in Policijske uprave Murska Sobota.

Osrednja tema za udeležence posveta so namreč bili otroci in mladostniki s posebnimi potrebami in kako jih učinkovito zaščititi pred nasiljem. “Predstavitev zaslišanja otroka s pomočjo strokovnjaka” je predstavila dr. Mateja Hudoklin, spec. klinične psihologije, iz Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Ljubljana. Temo “Policijsko zbiranje obvestil od otroka” je predstavil Robert Tekavec iz Oddelka za mladoletniško kriminaliteto, Uprava kriminalistične policije Generalne policijske uprave. “Nasilje nad otroci in mladostniki z oviranostmi (invalidnostjo) in ugotovitve raziskave” je predstavil izr. prof. dr. Aleš Bučar Ručman iz Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru. Frida Burkelc, višja sodnica na Okrožnem sodišču v Celju pa je predavala na tematiko “Nasilje na tehtnici trditev in dokazov.” Na koncu strokovnega posveta je sledila okrogla miza z vsemi predavatelji.

Kot je znano, je 25. november že od leta 1981 mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami. Ta datum je bil izbran v čast sestram Mirabal, trem političnim aktivistkam iz Dominikanske republike, ki so bile leta 1960 umorjene po ukazu takratnega vladarja države Rafaela Trujilla.