Ostalo

Razgrnitev študije variant z utemeljitvijo rešitve in okoljskega poročila za državni prostorski načrt za prenosni plinovod

Ministrstvo za okolje in prostor in Ministrstvo za infrastrukturo sta napovedala javno razgrnitev študije variant z utemeljitvijo rešitve in okoljskega poročila v postopku priprave državnega prostorskega načrta za prenosni plinovod R15/1 Ljutomer–Kidričevo. S predvidenim prenosnim plinovodom se bo zagotovilo povezavo slovenskega in madžarskega prenosnega plinovodnega sistema, kar bo omogočilo prenos zemeljskega plina med omenjenima državama v obeh smereh. Javna razgrnitev bo potekala od 14. marca do vključno 15. aprila 2022.




Predmet načrtovanja je prenosni plinovod R15/1 Ljutomer – Kidričevo, dimenzije do DN 600 in načrtovanim tlakom do 100 bar(n), v zračni razdalji približno 38 km, vključno z vsemi potrebnimi pripadajočimi funkcionalnimi objekti na plinovodu, povezavami z obstoječim oz. predvidenim plinovodnim sistemom in drugimi prilagoditvami obstoječe gospodarske javne infrastrukture. Prenosni plinovod R 15/1 Ljutomer-Kidričevo je uvrščen na seznam projektov skupnega interesa (PCI 2015).

Z vzpostavitvijo povezave med prenosnima plinovodnima sistemoma obeh sosednjih držav se uresničujejo težnje evropske zakonodaje po diverzifikaciji transportnih poti pri prenosu zemeljskega plina in ustvarjanju enotnega trga z zemeljskim plinom. Obratovanje predmetnega prenosnega plinovoda bo Sloveniji omogočilo aktivno vključitev v mednarodne projekte skladno z nacionalnimi izhodišči in meddržavnimi sporazumi.

V okviru postopka se javno razgrinjajo:

  • študije variant z utemeljitvijo rešitve za državni prostorski načrt (DPN) za prenosni plinovod R 15/1 Ljutomer-Kidričevo,
  • povzetek za javnost,
  • okoljsko poročilo za DPN za prenosni plinovod R15/1 Ljutomer-Kidričevo,
  • ostale strokovne podlage, na katerih temeljijo rešitve študije variant.

Območje obravnave določata začetna in končna točka predvidenega prenosnega plinovoda, to sta obstoječi Merilno regulacijska postaja Ljutomer na vzhodu in Kompresorska postaja Kidričevo na zahodu. S svojo lego in potekom obsega koridor dveh tras odsekov prenosnih plinovodov, in sicer trase obstoječega prenosnega plinovoda R15 Kidričevo – Lendava in odseka trase načrtovanega prenosnega plinovoda M9 Lendava – Kidričevo.

Plinovod bo potekal tudi čez območje Lendave

Vlada je septembra 2020 kot najustreznejšo potrdila rešitev poteka trase prenosnega plinovoda R15/1 po koridorju že umeščenega prenosnega plinovoda M9 in sicer od Merilno regulacijske postaje (MRP) Lendava proti naselju Gornji Lakoš in v nadaljevanju severno od naselij Gaberje, Kapca, Hotiza, Dolnja Bistrica, Razkrižje in Pristava vse do Ljutomera, kjer se zaključi na obstoječi MRP Ljutomer, ki je predvidena za razširitev na severni strani obstoječega platoja.

Trasa plinovoda dolžine približno 19 km, poteka v koridorju obstoječega plinovoda R15 Kidričevo–Lendava (plinovod R15) in že umeščenega prenosnega plinovoda M9 Lendava–Kidričevo (plinovod M9). Manjše odstopanje od skupnega poteka s plinovodom R15 je le zahodno od Lendave in med naseljema Dolnja Bistrica in Razkrižje, kjer trasa prečka reko Muro. Na tem delu je predviden potek ob plinovodu M9. Razširitev obstoječe MRP Ljutomer je predvidena na severni strani obstoječega platoja. V sklopu dograditve se plato poveča. Načrtovani so objekt merilno regulacijske postaje in več manjših tehnoloških objektov na razširjenem platoju cevovodnih povezav. Načrtuje se tudi zaporna postaja v bližini naselja Dolnja Bistrica, ki bo zgrajena na ograjenem platoju, kjer se zgradi jekleni stolp za izpuh zemeljskega plina višine približno 8 metrov, namenjen hitremu izpuščanju večjih količin plina v primeru poškodbe plinovoda.