Sveže

Na današnji dan leta 2023: Zabeležen je bil rekordni vodostaj reke Mure

V nedeljo, 4. avgusta je minilo eno leto od katastrofalnih poplav, najhujše naravne nesreče v zgodovini samostojne Slovenije, ki je prizadela večji del države, danes v večernih urah pa bo minilo eno leto od rekordnega in do takrat nikoli še zabeleženega vodostaja reke Mure.




Bilo je lanskega avgusta. Pod vodo je bil večji del države, razmere so iz dneva v dan bile slabše tudi na območju Pomurja. Poleg 500-letnih vod so čez čas naše kraje pričele ogrožati zaledne vode, oglasile so se sirene, odrejenih je bilo tudi nekaj evakuacij. Še posebno katastrofalen je bil dogodek v Dolnji Bistrici, ko je reka Mura prebila varovalni nasip. Na nogah so bila domala vsa gasilska društva v pokrajini ob Muri, svoje je dodala še Civilna zaščita. Čez dva dni je padel še neslavni rekord, reka Mura je dosegla rekordni vodostaj in sicer 543 centimetrov.

Maja 2021 zaključena dela nadgradnje visokovodnega nasipa na Benici ter v Petišovcih

Kot da bi vedeli. Po rekonstrukciji nasipa Sveti Martin na Muri na hrvaški strani konec leta 2019, so bila zaključena tudi gradbena dela pri nadgradnji visokovodnega nasipa 450 metrov od naselja Benica in sicer v sredini maja 2021. Reka Mura je v velikem delu svojega toka mejna reka, zato je za učinkovito protipoplavno zaščito bilo izrednega pomena dobro čezmejno sodelovanje. Z gradbenimi deli so pričeli novembra 2020, rezultat pa je zgrajen nov visokovodni nasip Benica, ki je povezal nasipa reke Ledave in Mure.

Benica leta 2021, takoj po končani gradnji nasipov

Dolnja Bistrica: Pretrgan varovalni nasip

Reka Mura je okrog šeste ure popoldan 5.8.2023 na Dolnji Bistrici prebila varovalni nasip v dolžini od deset do 15 metrov. Močan, deroč tok reke Mure se je takrat razlil proti ljudem, v bližnjem gozdu pa so bile ujete štiri osebe. Po pričevanju očividcev se je takrat vse zgodilo v pičlih dveh minutah, tam pa je bila tudi naša ekipa. Poplavne vreče žal obilne količine vode, ki je vidno naraščala, niso uspeli ustaviti. Količine so enostavno bile prevelike. Na delu je bilo okrog 150 gasilcev, v naslednjih dneh so raztrganino sanirali s štiritonskimi betonskimi kosi (kockami) ter protipoplavnimi vrečami. Tok so uspeli tudi preusmeriti.

Županja Vera Markoja je že takrat časom za STA povedala, da naj bi v občini Črenšovci obnovili 13 kilometrov nasipov, tako da bi nasip naj bil občutno višji od obstoječega; v višino naj bi meril štiri metre, širok pa naj bi bil 20 metrov.

Dolnja Bistrica

Hotiza, Gaberje, Benica in Lakoš

Težave so se 5.8.2023 popoldan pričele pojavljati tudi na območju Hotize, natančneje, na poti proti zaselku Mirišče. Do mejnega prehoda v smeri Sv. Martina na Muri je cesta bila neprevozna. Tudi v Gaberju in na Benici to noč noč ni bilo mirno. Krajani so z gasilci v obeh naseljih polnili vreče s peskom, na Benici so, po naših informacijah, napolnili za kar 240 ton vreč, ki so jih s traktorji odvažali na težaven del nasipa. Podobno je bilo v Gaberju. Sicer pa, potem, ko je imela 5.8.2023 zvečer reka Mura pretok 1350 kubičnih metrov na sekundo, se je 6.8.2023 dopoldne ta še povečal – na rekordnih 1445 kubičnih metrov. Enostavno ni bilo niti na območju Lakoša.

Hotiza

V nekaj dneh je bilo na območju občine Lendava porabljenih kar 19.000 protipoplavnih vreč

Na sestanku štaba Civilne zaščite Občine Lendava z dne 8.8.2023, ki ga je vodil župan Janez Magyar, so si prisotni izmenjali vse informacije in zabeležene dogodke v preteklih 24 urah. Noč je sicer minila brez posebnosti, zadeve so se začele umirjati, pretoki reke Mure in ostalih vodotokov so začeli padati. Podtalnica in zaledne vode so sicer še grozile. V času intervencij je bilo porabljenih 19 tisoč protipoplavnih vreč napolnjenih s peskom, v obratovanju pa so bile še vedno tri visokokapacitetne črpalke za črpanje vode in sicer v naseljih Kot in Hotiza, kjer pa je stanje že bilo stabilno.

Benica