Ostalo

Kdo je Matej Peljhan, najboljši avtor fotografskega natečaja Pannonia Reflections 2021?

Fotografsko društvo Pannonia iz Lendave je konec januarja zaključilo 8. mednarodni natečaj fotografije. Gre za internacionalni projekt, ki vključuje fotografe dežel celega sveta in ima izjemno dodano vrednost, saj ga je moč izpeljati samo pod pokroviteljstvom in pravili Mednarodne organizacije za umetniško fotografijo (FIAP), Fotografske zveze Slovenije, ter fotografske zveze ZDA. Najboljši avtor Pannonia reflections 2021 je bil Matej Peljhan.




Ko je bil star deset let, je pri otroški igri doživel hudo nesrečo z eksplozivnim sredstvom, ostankom iz II. svetovne vojne, zaradi česar je ostal brez ene roke in enega očesa. Kljub dolgotrajnemu zdravljenju in rehabilitaciji se je neprekinjeno izobraževal, tako da je leta 1992 diplomiral iz psihologije in nato končal še specialistični študij iz klinične psihologije – področja, ki ga pri delu z otroki s posebnimi potrebami opravlja še danes. Živi v Ljubljani, je poročen in oče treh otrok.

Fotografskemu ustvarjanju se intenzivno posveča od leta 2009. Fotografira na nenavaden način, saj zaradi telesnega hendikepa lahko upravlja fotografski aparat le z levico in sicer tako, da ga drži obrnjenega za 180 stopinj. Ima najvišji fotografski naziv, ki ga podeljuje Fotografska zveza Slovenije – mojster fotografije. Do sedaj je svoja dela predstavil na 18 samostojnih razstavah doma in po svetu, na fotografskih natečajih pa je prejel že preko sto nagrad. Muzej in galerije mesta Ljubljane so v svoje fotografske zbirke uvrstili dve njegovi deli.

Leta 2011 je v soavtorstvu izdal knjigo Za-govor podob, leta 2012 pa samostojno tudi fotografsko monografijo Fotografije/Photographies. Njegove fotografije, intervjuji in prispevki o njem so objavljeni v številnih medijih doma in po svetu (Delo, Dnevnik, Digitalna kamera, 7 Dni, RTV SLO, POP TV, Reader’s Digest, Digital Photography, Schwarzweiss, Nikon Pro Magazine, 1x Magazine, Huffington Post, BBC, Daily Mail, Globo, Stern, El Diario Sur, Pro Sieben, Nippon TV, Buzzfeed, Mashable, Petapixel, Bored Panda in drugi).

Največji odziv svetovne javnosti je doživel leta 2013 s fotografsko serijo Mali princ, ki se je neverjetno hitro razširila in postala svetovna uspešnica; na več spletnih portalih je bila umeščena celo v izbor najbolj ganljivih fotografij v zgodovini. Kot nadaljevanje serije je naslednje leto v vlogi scenarista in režiserja posnel še istoimenski kratki film, za katerega je na Festivalu slovenskega filma leta 2015 prejel Vesno za posebne dosežke.

Je pobudnik in soustanovitelj Zavoda za fotografsko terapijo, ki na tem področju izvaja delavnice, izobraževanja in objavlja strokovne članke. Leta 2015 se je kot urednik podpisal pod knjigo z naslovom Fototerapija – od konceptov do praks, ki je izšla tudi v angleškem jeziku.

Leta 2018 je bil izvoljen za predsednika umetniškega sveta Fotografske zveze Slovenije.

Spletna stran: http://www.matejpeljhan.com/