Ostalo

Inšpekcija odredila zaprtje plinske postaje v Petišovcih do konca leta 2025: Strokovnjaki opozarjajo na tveganje izbruhov plina

Inšpektorat Republike Slovenije za naravne vire in prostor je 10. julija letos izdal odločbo, s katero družbi Petrol Geo d.o.o. iz Lendave do 31. decembra 2025 prepoveduje nadaljnje izkoriščanje zemeljskega plina in nafte iz vrtin v pridobivalnem prostoru Murske depresije ter odredil zaprtje Centralne plinske postaje Petišovci. Kot je zavedeno v inšpekcijski odločbi, bi takšna prepoved izvajanja rudarskih del pri izkoriščanju plinskih in naftnih vrtin “predstavljala izredno veliko tveganje za širšo okolico.”




Predmetna zadeva, o kateri pišemo v nadaljevanju, ponovno odpira vprašanja varnosti in nadzora nad pridobivanjem plina v regiji, kjer deluje več desetletij stara infrastruktura. Čeprav odločba inšpektorata formalno zahteva prenehanje proizvodnje, strokovna mnenja opozarjajo, da nepremišljeno zaprtje vrtin lahko povzroči večjo okoljsko in varnostno grožnjo, kot pa njihovo nadzorovano obratovanje.

Odločbo je izdala rudarska inšpektorica mag. Suzana Macolič, in sicer po uradni dolžnosti na podlagi 129. člena Zakona o rudarstvu. Ukrep je posledica obsežnega inšpekcijskega postopka, ki se je začel maja 2024, potem ko je družba Geoenergo d.o.o., nosilka rudarske pravice, šla v stečaj.

Ugasnitev rudarske pravice po stečaju Geoenerga

Geoenergo je bil do aprila 2024 nosilec koncesije za pridobivanje ogljikovodikov v Murski depresiji. Po začetku stečaja januarja 2024 družba ni več zagotavljala potrebne bančne garancije, zato je 19. aprila 2024 rudarska pravica uradno ugasnila, s tem pa je prenehala tudi koncesijska pogodba. Od takrat naprej je rudarska dela izvajal Petrol Geo d.o.o., ki pa – kot ugotavlja inšpektorat – nima podeljene koncesije za izkoriščanje nafte in plina. Inšpektorat je zato družbi odredil prenehanje vseh rudarskih del in predložitev natančnih podatkov o količini pridobljenega plina po 20. aprilu 2024.

Opozorila o nevarnostih za okolje in ljudi

Družba Petrol Geo je že aprila 2024 opozorila ministrstvo, da bi popolna zaustavitev vrtin lahko povzročila resno nevarnost – izbruh zemeljskega plina pod visokim tlakom, onesnaženje tal in podtalnice, nevarnost požarov in ogrožanje prebivalcev. Podobna opozorila je v ločenem dopisu podala tudi družba Ascent Resources d.o.o., ki je navedla, da je v letu 2023 in začetku 2024 na območju že prišlo do več nevarnih dogodkov.

Na podlagi teh navedb je inšpektorat pridobil izvedensko mnenje izr. prof. dr. Željka Vukeliča, sodnega izvedenca za rudarstvo. Ta je septembra 2024 ocenil, da bi hipno zaustavljanje proizvodnje “predstavljalo neposredno nevarnost za okolje in prebivalce.” Po njegovem mnenju bi se ob zaprtju vrtin tlaki v nekaj dneh močno povečali, zaradi česar bi lahko prišlo do nenadzorovanega izbruha plina v okolje.

V zaključki izvedenskega mnenja je navedeno, da je iz opisanega stanja na pridobivalnem prostoru Murske depresije je varnostno in tehnično nesprejemljivo, da se po stečaju koncesionarja zaustavi proizvodnja zemeljskega plina. “Morebitna trenutna zaustavitev proizvodnje bi pomenila neposredno nevarnost za onesnaženje podzemnih voda z ogljikovodiki, varnost cestnega prometa, varnost in zdravje okoliških prebivalcev, povzročitev morebitnih požarov ter izredno velike stroške intervencij v primeru izrednega dogodka. Varnostno in tehnično je pomembno, da se do tehnične sanacije s proizvodnjo zagotavljajo nizki delovni tlaki v ležiščih plina in nafte ter stalni nadzor in monitoring vrtin in vse rudarske infrastrukture. Ob prekinitvi proizvodnje in zaprtju ustij vrtin, lahko pričakujemo potencialni izbruh zemeljskega plina pod velikim tlakom v ozračje, ki ga ne bo možno v kratkem času obvladati in ustaviti.”

Zastareli ventili bi najverjetneje popustili že v nekaj dneh

Rudarska inšpektorica ugotavlja, da je iz opisanega stanja na pridobivalnem prostoru Murske depresije varnostno in tehnično nesprejemljivo, da se po stečaju koncesionarja hipno zaustavi proizvodnja zemeljskega plina. Ugotavlja se, da je zaradi starosti nekaterih objektov (vrtin) več kot 60 let, kljub rednemu varnostnemu vzdrževanju rudarskih objektov in izvedenih zamenjavah dotrajane opreme na pridobivalnem prostoru, zastarela oprema na vseh proizvodnih plinskih vrtinah ni dovolj tehnično varna in operativna. Ventile, ki jih ni možno zamenjati brez posegov na dnu vrtine in ki služijo za zapiranje vrtin so večinoma potrebni zamenjave, ker ne tesnijo pri visokih tlakih. V primeru, da se naenkrat prekine proizvodnja zemeljskega plina se tlaki na ustju hitro zvišajo (v nekaj dneh) in plin na najbolj ogroženih vrtinah začne izhajati v okolje.

Trenutno se nizki delovni tlaki v ležiščih plina in nafte zagotavljajo z nadaljevanjem proizvodnje, poleg tega družba Petrol-Geo d.o.o. zagotavlja stalni nadzor in monitoring vrtin in vse rudarske infrastrukture.

Stara in dotrajana infrastruktura

V mnenju je izvedenec opozoril tudi na zastarelost opreme, saj so številne vrtine stare več kot 60 let, nekateri ventili pa torej ne tesnijo več pri visokih tlakih. To pomeni, da bi prekinitev proizvodnje povzročila hitro kopičenje plina v vrtinah in morebitne izpuste. Kljub tem ugotovitvam je inšpektorica odločila, da mora Petrol Geo do konca leta 2025 postopoma prenehati z izkoriščanjem plina in do istega datuma posredovati stanje števcev o pridobljenem plinu in nafti.

Proizvodnja še vedno poteka

Po podatkih iz odločbe je v Murski depresiji skupno 33 vrtin, od tega je trenutno 9 aktivnih plinskih vrtin, med njimi Pg-1, Pg-3, Pg-5, Pg-6, Pg-7, Pg-9, Pg-10, D-5 in Pg-11a. Plin se še vedno vodi do Centralne plinske postaje Petišovci (CPP Petišovci), od tam pa deloma do Nafta Strojna d.o.o. in Geoplina d.o.o., ki plin naprej dobavlja tudi lendavskemu obratu družbe LEK d.d.

Pritožba ne zadrži izvršitve

Pritožba zoper odločbo ne zadrži njene izvršitve, kar pomeni, da mora družba Petrol Geo ukrepe izvesti ne glede na morebitni pritožbeni postopek. Odločba je bila vročena družbam Petrol Geo d.o.o., Geoenergo d.o.o. (v stečaju) in odvetnici Anji Jandrok iz Ljubljane.

Plinska vrtina med Petišovci in Čentibo, tik ob pomurski avtocesti, s katero bi lahko imeli največ težav

Tudi Petrol opozarja na nepredvidljive posledice

Z novinarskimi vprašanji smo se obrnili tudi na družbo Petrol. Od tam smo prejeli pojasnila, da je ministrstvo že pred ugasnitvijo rudarske pravice večkrat opozorila na nevarnost popolnega prenehanja nadzora in črpanja ogljikovodikov. “Hipna in dlje časa trajajoča ustavitev nadzora vrtin in črpanja bi lahko povzročila izbruh zemeljskega plina pod velikim tlakom, onesnaženje zemljine, zraka in podzemnih voda, ogrožanje varnosti prometa ter varnost in zdravje prebivalcev,” so sporočili iz Petrola ter dodali, da bi “ob morebitnem vžigu tak izbruh lahko povzročil tudi obsežen požar, okoljsko škodo in visoke stroške intervencij.”

Podjetje navaja, da je tudi po prenehanju koncesije 19. aprila 2024 nadaljevalo z izvajanjem monitoringa in varovanja vrtin z namenom zagotavljanja nizkih tlakov in varnega delovanja. Julija 2025 je prejelo odločbo inšpektorata, ki zahteva prenehanje izkoriščanja plina in nafte do 31. decembra 2025, kar bo podjetje po lastnih besedah spoštovalo v celoti.

“Če do konca leta 2025 ne bo dosežen ustrezen dogovor o nadaljnjih ukrepih, bomo 30. decembra zaprli vse izhodne ventile, januarja 2026 pa izvedli odklop infrastrukture od vrtin,” so napovedali v podjetju. Na vprašanje, zakaj se vrtine ne sanirajo, temveč le zapirajo, v Petrol Geu odgovarjajo, da je odgovornost za to na Ministrstvu za naravne vire in prostor, ki je pristojno za določanje nadaljnjih ukrepov. Družba je sicer avgusta in septembra 2025 o stanju vrtin in možni prekinitvi monitoringa obvestila župana občine Lendava Janeza Magyarja, oktobra pa še občinski svet.

Primer Petišovci torej razkriva izjemno zapleteno razmerje med pravno-formalnimi postopki in dejanskimi varnostnimi tveganji. Čeprav inšpekcija od Petrol Gea zahteva popolno prenehanje delovanja do konca leta 2025, strokovnjaki opozarjajo, da brez ustrezne sanacije lahko pride do resnih posledic za okolje in ljudi.

Kaj pravi Rudarska inšpekcija, ki deluje v okviru Inšpektorata Republike Slovenije za naravne vire in prostor?

“Rudarska inšpekcija, ki deluje v okviru Inšpektorata Republike Slovenije za naravne vire in prostor, vodi inšpekcijski nadzor nad izvajanjem rudarskih del pri pridobivanju ogljikovodikov v pridobivalnem prostoru Murske depresije od aprila 2024, ko je na podlagi Zakona o rudarstvu (ZRud-1) rudarska pravica ugasnila.

Rudarski inšpektor je pri svojem delu dolžan ravnati v skladu z veljavno zakonodajo. V primerih, ko ugotovi, da se izvaja izkoriščanje mineralnih surovin brez podeljene koncesije, kot to določa 131. člen ZRud-1, je dolžan ukrepati skladno z zakonskimi določbami. V takšnih primerih inšpektor mora prepovedati izvajanje rudarskih del.

V skladu z določbami ZRud-1 in Zakona o inšpekcijskem nadzoru sta bili v postopku izdani dve odločbi, in sicer je bila ena odločba izdana družbi GEOENERGO d.o.o. – v stečaju, Lendava kot bivšemu nosilcu rudarske pravice in druga odločba družbi PETROL GEO d.o.o., Lendava, ki je v tem časi izkoriščala ogljikovodike brez podeljene rudarske pravice oziroma brez koncesije in brez plačevanja koncesnine.

Prva odločba je bila izdana 18. 6. 2024, s katero je rudarska inšpekcija odločila, da mora zavezanec GEOENERGO d.o.o. – v stečaju – pri ministrstvu, pristojnem za rudarstvo, vložiti vlogo za predčasno popolno in trajno opustitev izvajanja rudarskih del. Poleg tega je bilo z odločbo določeno, da si mora zavezanec do 31. 12. 2024 pridobiti rudarski projekt za opustitev izvajanja rudarskih del, ki se bo, namesto z aneksom h koncesijski pogodbi, potrdil s pogodbo za sanacijo bivšega pridobivalnega prostora.

Na podlagi 189. in 190. člena Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) je bil za strokovno in objektivno presojo postopka ter razjasnitev strokovnih vprašanj v inšpekcijskem postopku imenovan sodni izvedenec s področja geotehnologije in rudarstva, ki je v svojem mnenju ocenil, da bi bila popolna zaustavitev proizvodnje zemeljskega plina po stečaju koncesionarja ni niti varnostno niti tehnično sprejemljiva. Na podlagi ugotovitev iz izvedenskega mnenja in ugotovitev inšpekcijskega postopka je rudarska inšpekcija 9. 7. 2025 izdala drugo odločbo, s katero je prepovedala izkoriščanje ogljikovodikov na območju pridobivalnega prostora Murske depresije. V skladu z načelom sorazmernosti po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru je bil določen daljši rok za izvršitev odločbe, in sicer do 31. 12. 2025.

Zoper prvo inšpekcijsko odločitev je sprožen upravni spor, zoper odločbo z dne 15. 7. 2025 pa je vložena pritožba na Ministrstvo za naravne vire in prostor, zato nobena odločba še ni pravnomočna.

O odločbi rudarske inšpekcije, s katero je prepovedano izkoriščanje ogljikovodikov, je bilo obveščeno tudi Ministrstvo za naravne vire in prostor, ki se zaveda problematike zapiranja vrtin in jo aktivno rešuje.”

Za konec naj dodamo, da celotna situacija pomeni tudi, da zaposleni na plinski postaji ostajajo brez služb.