FOTO: Izjemen uspeh pomurskih oračev in kmetic
Minuli petek in soboto se je oralo in spretnostno vozilo na posestvu Prestranek v občini Postojna za naslov 67 državnega prvaka Slovenije v kategoriji dvobrazdnih plugov krajniki in obračalnih plugih, 29 državno tekmovanje dijakov in študentov biotehniških šol ter spretnostni vožnji slovenskih kmetic. Od 6 možnih naslovov državnih prvakov so Pomurski orači in kmetice ter dijaki osvojili 5 državnih naslovov.
Ekipno so prekmurski orači osvojili naslov državnega prvaka in prvo mesto Prekmurje 1 (Sinic Matej in Tilen Vogrinčič) in državni podprvaki – drugo mesto Prekmurje 2 (Darko Tibaut in Filip Geder), tretja pa je bila ekipa Dolenjske.
Posamezno je na plugih krajnikih Matej Sinic iz Puževcev postal državni prvak pred Darkom Tibautom iz Velike Polane, na obračalnih plugih se je na odlično drugo mesto uvrstil Tilen Vogrinčič, četrto mesto je pripadlo mlademu Filipu Gederju iz Domajincev, Štefanu Bakanu iz Gradišča pa je pripadlo peto mesto.
Mladi orači iz Srednje biotehnične šole Rakičan pa so bili zelo uspešni z Jakom Norčičem iz Sebeborcev kot državnim prvakom na plugih krajnikih, drugo mesto pa si je priboril Jože Sambt iz Lukačevcev. Na obračalnih plugih je slavil Filip Geder iz Domajincev.
Letos mineva 15 let od takrat, ko so Slovenske kmetice javno podprle slovenske orače pri organizaciji Svetovnega prvenstva v oranju 2009 v Tešanovcih. Od takrat se tudi slovenske kmetice v spretnostni vožnji s traktorjem in prikolico borijo za naslov državne prvakinje. Prvakinja je tokrat postala Brigita Petek iz Orehovskega vrha, uspešne pa so bile tudi Dragica Himelrajh in Marija Rožman iz Terbegovcev.
Pomursko ekipo, ki je tokrat štela kar 25 članov, so poleg oračev in kmetic po pravilniku sestavljali še vodji ekip, sodniki, globinomerji in čuvaji parcel. Iz Pomurja so na tekmovanje peljali 7 traktorjev, kar pomeni, da so potrebovali specialne prevozne kamione, vozila za prevoz ekipe, pokriti pa je bilo potrebno še tridnevne stroške bivanja. Iskreno se morajo javno zahvaliti nekaterim Pomurskim občinam, pomurskim podjetjem in seveda oračem ter šoli saj so tekmovali z lastnimi traktorji in plugi, so poudarili.
Organizacija državnega tekmovanja je bila dobro izpeljana, posestvo pa se ponaša tudi s šolo jahanja in lepimi ter urejenim kmetijskim območjem z lastno pridelavo ter predelavo. Ker pa so se nahajali delno na Krasu, so pogoji oranja bili zelo zahtevni, delno zaradi suše, še bolj pa zaradi kamenja pa tudi manjših skal, katere so prav tako bili primorani izorati, da so lahko parcelo izorali kar najboljše, tudi z manjšimi poškodbami svojih plugov.
Na svetovno tekmovanje, ki bo drugo leto, potuje Matej Sinic iz Puževcev in Anton Filak in Bele Krajine
“Udeležba na državnem tekmovanju tudi letos ni bila številčna, udeležilo se ga je komaj 15 oračev in 11 slovenskih kmetic. Iskreno si želimo večje podpore države – Ministrstva za kmetijstvo in strokovne kmetijske javnosti in seveda sodelovanje vseh treh državnih kmetijskih ustanov (Kmetijske zbornice, Sindikata kmetov in Zadružne zveze) še posebej pa, da se nam pridružijo Slovenska podeželska mladina. Za organizacijo ponovnega svetovnega prvenstva v Sloveniji pa se bomo verjetno mogli sprijazniti z dejstvom, da smo samo slovenski orači iskreno želeli to prestižno tekmovanje na področju kmetijstva v svetu,” je dejal predsednik Pomurskih oračev, Marjan Kardinar.