Zanimivo odkritje: Nimfni netopir – nova vrsta netopirja za Goričko
Med 6. in 13. julijem je na Fokovcih na Goričkem potekal študentski biološki raziskovalni tabor Biocamp 013 v organizaciji Društva varstvenih biologov – BIODIVA. Med taborom je med drugimi delovala tudi skupina za netopirje. V enem tednu popisov smo na območju Goričkega in drugih delov Prekmurja zabeležili vsaj 14 vrst netopirjev, med njimi tudi nimfnega netopirja (Myotis alcathoe).
Nimfni netopir je na Slovenskem ena redkejših in slabše poznanih vrst netopirjev – do leta 2021 je bilo tako poznanih 11 lokacij, ki so bile vse zgoščene v južni in osrednji Sloveniji. Nimfni netopir je najmanjši evropski predstavnik rodu Myotis. Rjava hrbtna stran ima pri starejših osebkih rdečkast pridih, trebušna stran pa je le za odtenek svetlejše rjavosive barve. Tipično se zadržuje ob vodotokih v starih, gostih listnatih gozdovih, kjer lovi žuželke v in ob gosti vegetaciji ter nad vodo.
Prva najdba te vrste na Goričkem
Ujetje te vrste pri mlaki v Stanjevcih je tako velikega pomena, saj gre, po trenutnih podatkih, verjetno za prvo najdbo te vrste na Goričkem in prvo najdbo v severovzhodni Sloveniji nasploh. Habitat nimfnega netopirja predstavljajo dobro strukturirani in ohranjeni (listopadni) gozdovi, zato je zabeležba te vrste na območju Krajinskega parka Goričko nedvomno dodaten dokaz, ki priča o visoki ohranjenosti naravnega okolja v tem delu Slovenije.
Mlaka v Stanjevcih, kjer je bil ujet nimfni netopir
Članek in foto: Jan Gojznikar/Park Goričko