V Monoštru se že 22. zapored odvija mednarodna likovna kolonija, ki poteka v organizaciji Galerije-Muzeja Lendava
V Slovenskem domu v Monoštru, središču porabskih Slovencev, tudi letos poteka mednarodna likovna kolonija v organizaciji Galerije-Muzeja Lendava, Zveze Slovencev na Madžarskem in Mestne občine Monošter (Szentgotthárd). Letos se kolonije udeležuje 10 umetnikov iz Madžarske, Slovenije in Hrvaške, strokovni vodja kolonije pa je, kot vsako leto, Franc Gerič.
- Ferenc Király (SLO)
- György Csuta (HU)
- Endre Göntér (SLO)
- Ferenc Kovács (HU)
- Zoltán Fodor Lengyel (HU)
- Sára Németh (HU)
- Mucko Željko (HR)
- Gregor Pratneker (SLO)
- Boštjan Kavčič (SLO)
- Hajnal Papp (študentka Akademije za likovno umetnost v Pecsu)
- Anna Laura Pálcsa (dijakinja umetniške gimnazije).
“Letošnje leto smo na omenjeno kolonijo povabili eminentne ustvarjalce iz treh držav. Letošnja zanimivost kolonije je, da so poleg slikarjev prisotni še izjemni kipar iz območja Ajdovščine, ustvarjalko s področja keramike iz Siklósa, njena dela, terakote, nam žge bližnja tovarna keramike, ter akademski ustvarjalec iz Španije,” je uvodoma dejal Gerič.
Slednji nam med drugim še pove, da so zelo zadovoljni s pogoji dela in tudi nastanitve v Monoštru. “Za vsakega umetnika skušamo zagotoviti likovni material pri čemer nam pomaga tudi tamkajšnja občina in župan, ki je zelo dovzeten za umetnost. Odprtje razstave bomo pripravili šele sredi novembra, kot je to v navadi vsako leto in sicer tudi letos v hotelu Lipa v Monoštru.”
Pred sedmimi leto so med drugim izdali tudi monografijo o celotnem dogajanju kolonije, izdati pa želijo naslednjo, ob 25. izvedbi kolonije. Kot nam je še dejal Gerič, je ideja o likovni koloniji v Porabju prišla po prošnji takratne kulturne ministrice, da bi Galerija-Muzej Lendava zamejcem v Porabju strokovno pomagala na kulturnem področju. “Še posebej se moram pri celotni zadevi zahvaliti Dubravku Baumgartnerju, ki že 22 let brezplačno pomaga in nas velikokrat rešuje tudi iz finančnih zagat, ko se te pripetijo.”
Likovno kolonijo bo letos obiskal tudi en izmed vidnejših članov madžarske likovne umetnosti dr. Martin Istvána iz Budimpešte, ki je zadolžen za praktično vse likovne kolonije čez mejo, zaradi katerega pa se med drugim nadejajo tudi nekaj finančne podpore. “Poti nazaj ni, je samo naprej,” zaključuje Franc Gerič.
Omenjeno likovno kolonijo si je med drugim ogledala Andrea Kovács, predstavnica Slovencev v madžarskem parlamentu in predsednica Zveze Slovencev na Madžarskem, generalna konzulka v odhodu Metka Lainšček, med drugim pa so tudi odprli razstavo ustvarjalca Endreja Göntérja iz Murske Sobote, sicer rojenega v Dobrovniku.