Ostalo

Turizem: Nagradi romali tudi v Dobrovnik Stanjevce ter Sveti Jurij ob Ščavnici

Turistična zveza Slovenije je na Dnevih slovenskega turizma razglasila zmagovalce natečaja Moja dežela – znak gostoljubnosti 2024, nagradila mlade upe turizma in podelila priznanja najzaslužnejšim turističnim prostovoljcem. Največji in najpomembnejši strokovni dogodek panoge letos poteka v Thermana Parku Laško.




Tradicionalni natečaj, v katerem TZS že več kot tri desetletja izbira najlepše in najbolj gostoljubne slovenske kraje, je letos dobil prenovljeno podobo. Namesto pod nazivom Moja dežela – lepa in gostoljubna odslej poteka pod nazivom Moja dežela – znak gostoljubnosti, večjo veljavo pri ocenjevanju pa ima gostoljubnost.

V Laškem so tako včeraj podelili zlate, srebrne in bronaste znake gostoljubnosti po oceni strokovne komisije. Podelili so tudi zelene znake gostoljubnosti, ki so jih prejeli tisti kraji iz vseh devetih kategorij, ki so na spletnem glasovanju prejeli največ glasov. Glavna ugotovitev je, da je slovenska gostoljubnost pestra, tako kot je pestra naša dežela z vso kulturo in raznolikostjo.

  • Srebni znak gostoljubnosti je med naj turističnimi kraji dobila Ljubljana, bronastega pa Podčetrtek.
  • Med prepoznavnimi turističnimi kraji so znake prejeli Celje, Velenje in Slovenj Gradec, med vzhajajočimi turističnimi kraji Ribnica, Sveti Jurij ob Ščavnici in Šmarje pri Jelšah.
  • Med skritimi turističnimi kraji so slavili Dobrovnik, Trbovlje in Črna na Koroškem.
  • V kategoriji zgodovinska jedra so podelili tri zlate znake gostoljubnosti, in sicer Kopru, Stari Fužini in Staremu Velenju, ter kot posebno priznanje zeleni znak gostoljubnosti Stanjevcem in Vipavskemu Križu.
  • Preostale kategorije so bile še izletniške točke (Rogla – park Mašinžaga, park vojaške zgodovine Pivka in Malečnik), kampi (Šobec, Danica Bohinj in Plana), glampingi (Wine paradise Marezige, Gozdna vasica Theodosius in Slovenia eco resort) ter tematske poti (Pot kulturne dediščine Žirovnica, Pot Srečno in Velikani Istre).

Častna pokroviteljica dogodka je bila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Predsednica je poudarila, da je turizem strateška dejavnost v Sloveniji, saj prispeva kar 8,5 % bruto domačega proizvoda. Ta sektor ima tudi visoke multiplikativne učinke, saj neposredno ali posredno vpliva na številne druge panoge. Kljub lanskim poplavam, ki so prizadele državo, je Slovenijo obiskalo 6,19 milijona turistov, ki so ustvarili več kot 16 milijonov nočitev – rekordno število, ki napoveduje nadaljnje pozitivne trende. Ob tem je opozorila na nujnost trajnostnega razvoja turizma: “Podpiram prizadevanja za bolj pregledno ureditev kratkoročnega oddajanja nepremičnin, a pozivam k spoštljivemu dialogu, ki temelji na preverljivih podatkih in življenjskih rešitvah.”