Tišina: Tamkajšnja cerkev prejemnica priznanja Šole prenove za uspešno prenovo objektov kulturne dediščine
Občina Tišina je med drugim znana po mogočni gotski cerkvi Marijinega rojstva, ki so jo obnovili leta 2019 ter po Vrtu spominov in tovarištva, kjer so zasajene drevesne vrste s skoraj vsega sveta. Tega leta je skupina strokovnjakov, ki so usmerjali prenovo zunanjščine župnijske cerkve, prejela Steletovo priznanje za leto 2019, sedaj pa je cerkev prejela še priznanje Šole prenove za uspešno prenovo objektov kulturne dediščine.
Listinsko izpričani začetki župnije v današnji Tišini segajo vsaj v 13. stoletje, prva pisna omemba cerkve pa je iz leta 1347. Stavbna zgodovina cerkve zaradi pomanjkanja arhivskih virov in strokovno vodenih raziskav še ni popolnoma pojasnjena, umetnostni zgodovinarji jo datirajo v obdobje od 1150 do 1550, kar dokazuje, da gre za raščeno arhitekturo. Začetek gradnje prezbiterija z nadstropno zakristijo in polžastim stopniščem sega v čas okoli 1400. Zvonik naj bi izviral s konca 15. ali začetka 16. stoletja, cerkvena ladja pa naj bi bila mlajša od prezbiterija in starejša od zvonika.
Priznanje Šole prenove za uspešno prenovo objektov kulturne dediščine
Obnova pročelja tišinske cerkve predstavlja izreden primer dobre prakse, kjer so več kot tvorno sodelovali vsi aktivni udeleženci, tako cerkvena in lokalna skupnost, izvajalec, zunanji nadzor, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije kot ministrstvo za kulturo, ki je za obnovo prispevalo več kot polovico sredstev. Obnova zunanjščine se je začela junija 2019 in bila končana tri mesece pozneje, na fasadno površino izmere 1.500 kvadratnih metrov pa je bilo nanesenih več kot 40 ton klasičnih apnenih ometov iz žganega apna.
S podelitvijo priznanj partnerji Šole prenove želijo partnerji Fakulteta za arhitekturo (Univerza v Ljubljani), Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Združenje zgodovinskih mest Slovenije, Srednja gradbena, geodetska in okoljevarstvena šola Ljubljana in Šolski center Škofja Loka dodati svoj prispevek k ohranjanju slovenske arhitekturne dediščine in trajnostnemu prostorskemu razvoju, s čim manjšo obremenitvijo okolja.
Odkritje ob cerkvi …
Ob cerkvi na Tišini so sicer strokovnjaki Pomurskega muzeja pred kratkim prvič odkrili večje slovansko grobišče na območju Pomurja, ki ga umeščajo v obdobje med desetim in dvanajstim stoletjem. Te kraje in Prekmurje je pod ogrsko vladavino pomembno zaznamoval domači duhovnik Franc Ivanocy, ki si je s somišljeniki prizadeval za prekmursko besedo.
Podelitev priznanj Šole prenove za uspešno prenovo 2025 se bo odvilo 25. marca 2025 v Novem mestu, cerkev pa si bo mogoče ogledati 14. marca 2025 ob 12. uri, ko se bo tudi odvil dan odprtih vrat.