Ostalo

Ribiška družina Lendava opozarja svoje člane pred Koi herpes virusom (KHV)

KHV je nalezljiva virusna bolezen navadnega krapa, vključno z njegovimi okrasnimi različicami (npr. koi krap, goi krap, itd.). Leta 1997 je bila bolezen prvič ugotovljena v Nemčiji, leta 1998 v Izraelu, danes pa je razširjena po Evropi, ZDA, Južni Afriki, na Kitajskem, Japonskem in v Indoneziji. K nam je virus prišel iz sosednje Hrvaške, najhuje je trenutno na območju občine Apače.




Pomurski ribiči imajo težave vsako leto, saj praktično ne mine osrednja poletna ribiška sezona, da ne bi beležili pogina večjega ali manjšega ribjega staleža v svojih ribnikih. Večinoma je krivo pomanjkanje in pregretost vode, napad alg in pomanjkanje kisika, a letos, ko vode v ribnikih vsaj na severovzhodu države ne manjka pa se je pojavil nov virus, ki uničuje ribji živelj, predvsem za naše ribolovne vode priljubljene krape.

Potem, ko je pred dnevi v enem izmed ribnikov na območju občine Apače poginilo med 600 in 800 kilogrami krapov, je med ribiči Ribiške družine Radgona, in ostalih ribiških družin na skrajnjem severovzhodu Slovenije zavladala prava panika. Kako tudi ne, ko pa je več kot očitno, da je virus, ki je na Hrvaškem povzročil množičen pogin krapov, prispel tudi v Slovenijo.

Opozorila tudi s strani Ribiške družine Lendava

Zaskrbljenost med slovenskimi ribiči je upravičena, saj se virus zelo hitro širi, čeprav ribiči in upravljalci ribnikov postavljajo vedra z razkužili ob ribnike in jezera, s čem naj bi preprečili širjenje koi herpes viroze, ki je v dveh jezerih blizu Zagreba povzročila množični pogin rib. “Vsi ribiči, ki lovite v vodah RD Lendava, tako člane kot tudi turiste, pozivamo, da pred in po ribolovu dobro operete in očistite svojo opremo in jo presušite na soncu. Vemo, da so imele nekatere vode na Hrvaškem težave z Koi herpes virusom in da je prišlo do pogina krapov, zato stvar vzemite zelo resno, da se izognemo težavam,” so sporočili iz Ribiške družine Lendava.

Virus lahko izbriše celotno populacijo

Ta zelo patogen virus napade vrste krapa in lahko izbriše celotno populacijo v posameznem ribniku ali jezeru. Bolezen povzroča virus iz družine Herpesviridae, znan kot koi herpes virus. Je endemična bolezen, kar pomeni, da se občasno pojavlja v določenih geografskih območjih, kjer je že bila prisotna. V Sloveniji je bila prvič zabeležena leta 2008, od takrat pa občasno še vedno beležijo posamezne izbruhe. Okužene ribe lahko kažejo znake stresa, neješčnost, letargijo, spremembe na koži in škrgah, kot so razjede in povečano izločanje sluzi. Bolezen se hitro širi med ribami, še posebej v gostih populacijah.