Prostovoljci leta 2023: Nagrada za Naj mladinski projekt romala v Mursko Soboto
Na Brdu pri Kranju je bila danes zaključna prireditev natečaja Prostovoljec leta 2023, na kateri je Mladinski svet Slovenije že dvaindvajseto leto zapored podelil priznanja izbranim prostovoljcem in prostovoljskim projektom. Zaključne slovesnosti, ki jo je gostila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, se je udeležil tudi državni sekretar z Ministrstva za javno upravo Jure Trbič.
Ministrstvo za javno upravo je na začetku leta 2023 preko Javnega razpisa za razvoj prostovoljskih organizacij omogočilo zaposlitve mentorjev in koordinatorjev prostovoljcev. Trenutno je že v izvedbi ocenjevanje vlog prijaviteljev na Javni razpis za profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva 2024, s pomočjo katerega je predvideno sofinanciranje predvidoma 60 trajnostno naravnanih delovnih mest za mentorje in koordinatorje prostovoljstva v prostovoljskih organizacijah. Državni sekretar je obenem pojasnil, da ministrstvo intenzivno vodi tudi pripravo naslednje petletne Strategije za področje prostovoljskega dela, ki bo predstavljala prvo samostojno strategijo za področje prostovoljskega dela.
Z vsem tem želi ministrstvo podpreti slovenske prostovoljke in prostovoljce, ki jih je bilo lani uradno več kot 226 tisoč, skupaj pa so opravili več kot 9,2 milijona ur prostovoljskega dela in s tem oblikovali zelo pomemben prispevek k družbeni blaginji. Da je njihovo delo opaženo, že 22 let z natečajem Prostovoljec leta 2023 skrbi tudi Mladinski svet Slovenije. Letos je na natečaj prispelo 89 prijav, in sicer 16 za projekte in 73 za posameznike.
Naj prostovoljka in prostovoljec v starosti do 19 let sta postala Urša Kočevar in Tine Rotovnik. Priznanja za naj prostovoljko in prostovoljca v starosti do 29 let sta prejela Lara Rajhard in Anej M. Irgolič. V kategoriji nad 30 let sta se nagrade za Prostovoljca leta 2023 razveselila Marija Medved in Jure Ausec. Mladinski svet Slovenije je podelil še eno priznanje za posebne dosežke, ki je šlo v roke Planinski zvezi Slovenije, in sicer za projekt inPLANINCI po slovenski planinski poti. Nagrado za Naj prostovoljski projekt je prejel Celjski mladinski center, in sicer za projekt Polet s knjigo. Nagrada za Naj mladinskega voditelja je šla v roke Klemna Šauperla. Projekt Dnevna soba in informacijska točka za mlade kreativce pa je dobil nagrado za Naj mladinski projekt.
Nagrada za Naj mladinski projekt romala v Mursko Soboto: Dnevna soba in informacijska točka za mlade kreativce društva Kreativne mladine
“Ta projekt ni zgolj zamisel ali enkratna akcija. Nastal je iz globokega prepričanja, da mi, mladi, lahko spremenimo svet, da lahko pokažemo, da nam je iskreno mar za sočloveka. S tem projektom smo spodbujali odprto mladinsko delo, gradili mostove solidarnosti in se borili proti diskriminaciji v vseh njenih oblikah. Največji uspeh tega projekta pa je, da smo mladi v Mestna občina Murska Sobota uspeli odpreti prvi mladinski center, ki temelji na odprtosti in vključevanju. Ta center smo postavili sami, z lastnimi izkušnjami, ki smo jih pridobili sproti, in z učenjem na lastnih napakah. Danes pa smo še posebej ponosni, ker so naš trud in naše delo prepoznali ljudje po vsej Sloveniji,” so zapisali.
Pri društvu Kreativne mladine se zavedajo, da prostovoljno delo ni brez plačila. “Plačano je v trenutkih, ko vidimo srečne in nasmejane obraze tistih, ki smo jim pomagali. Ko spoznamo, da smo s svojim trudom nekomu olajšali življenje. Naj bo to pomoč sosedi, ki sama več ne zmore, podpora socialno ogroženim, starejšim, ali ljudem, ki ne prihajajo iz našega lokalnega okolja. Vsak od nas lahko naredi majhen korak, ki bo za nekoga drugega pomenil veliko spremembo. Vse, kar moramo storiti, je, da poskusimo,” so zaključili.