Ostalo

Prometno varnostne razmere v Pomurju in priprave na prvi šolski dan

Pred začetkom novega šolskega leta se začenja nacionalna preventivna akcija Varno v šolo, ki traja do 8. septembra. Akcijo koordinira Agencija za varnost prometa, ki skupaj z Ministrstvom za infrastrukturo, Ministrstvom za notranje zadeve, Policijo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo, osnovnimi šolami, občinskimi sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, Zvezo združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije, Inštitutom za politike prostora, društvi upokojencev in drugimi nevladnimi organizacijami izvaja številne aktivnosti za večjo prometno varnost otrok.




Policisti PU Murska Sobota so v obdobju od 1.1.2024 do 27.08.2024, obravnavali 453 prometnih nesreč, v enakem obdobju lanskega leta 583. V prometnih nesrečah so 4 (6) osebe izgubile življenje, 14 (31) jih je bilo hudo in 189 (195) lahko telesno poškodovanih. Vsaka 5 prometna nesreča se zgodi zaradi neprilagojene hitrosti in v vsaki 9 je prisoten alkohol.

Udeležba otrok v prometnih nesrečah

V obdobju od leta 2019 do 2023 je bilo v prometnih nesrečah na območju PU M. Sobota udeleženih 93 otrok od katerih je bilo 26 povzročiteljev (starost od 0 – 14 let). Od katerih so bili 4 hudo in 8 lahko telesno poškodovanih. V letošnjem letu je bilo v prometnih nesrečah udeleženih 12 otrok, od katerih je bil 1 hudo in 10 lahko telesno poškodovani, 4 so bili povzročitelji.

Aktivnosti policije pred, ob začetku in med šolskim letom

Zagotavljanje varnosti otrok, predvsem v prvih septembrskih dneh, je namreč ena najpomembnejših nalog policije, saj so otroci in tudi pešci nasploh med najbolj ranljivimi prometnimi udeleženci.

“Policisti se zavedamo, kako pomembna je skrb za začetnike, ki prvič stopajo na šolske poti in ne poznajo vseh nevarnosti, pri tem pa ne smemo pozabiti tudi na ostale učence, ki se po dolgih počitnicah vračajo v šole razigrani in je potrebno kar nekaj dni, da ponovijo pravila in zahteve za varno ravnanje v prometu,” so sporočili iz PU Murska Sobota.

V prvih šolskih dneh bodo policisti obiskali nekatere osnovne šole in skupaj z ravnatelji ter mentorji prometne vzgoje na roditeljskih sestankih starše prvošolčkov seznanili z nevarnostmi, ki na cesti prežijo na najmlajše, jim svetovali, kako naj poskrbijo za varnost otrok v cestnem prometu in kakšne dolžnosti imajo kot starši s stališča varnosti cestnega prometa. Tudi za otroke bodo ponekod pripravili krajša predavanja o prometni varnosti ter jim tako pokazali, kako naj se varno vključujejo v cestni promet, bodisi kot pešci, kolesarji, vozniki e-skirojev bodisi kot vozniki mopedov.