Ostalo

Pomurske lekarne, Lendava: Farmacevtka, zaradi ugovora vesti, občanki že večkrat ni izdala kontracepcijskih tabletk

Z nekoliko nenavadno, a s precej resno težavo se je v minulem času soočila ena izmed naših bralk. V lendavski enoti Pomurskih lekarn, na Mlinski ulici, zaposlena farmacevtka občanki kljub veljavnemu receptu, zaradi ugovora vesti, ni želela izdati kontracepcijskih tabletk. Iz Pomurskih lekarn so na naše novinarsko vprašanje poslali splošen odgovor, župan Občine Lendava, kot predstavnik soustanoviteljice omenjenega javnega zavoda pa je jasen, da takšna oseba pač ne more poslovati s strankami.




Pred časom se je v uredništvo našega spletnega medija obrnila bralka (ime in priimek sta uredništvu znana), ki je v lendavski enoti Pomurskih lekarn na Mlinski ulici želela dvigniti kontracepcijske tabletke. Tam je ob prihodu pred pult doživela hladen tuš, in to naj ne bi bilo prvič, ko ji zaposlena farmacevtka zaradi ugovora vesti kontracepcijskih tabletk ni želela predati. In to kljub veljavnemu receptu. “Tokrat sem to doživela od iste zaposlene že tretjič, dvakrat sem se po dogodku umirila in ga potlačila, čeprav mi je povzročil stres in same nevšečnosti, sedaj v tretje pa tega več ne nameravam storiti,” je bila zgrožena bralka.

Bralka je za naš spletni medij dejala, da je zaposlena bila neposredna in ji dejala, da ji pač omenjene terapije zaradi lastnih verskih načel ne more izdati. “Žal je omenjena zaposlena tisti popoldan bila edina zaposlena in mi, kljub prigovarjanju, terapije ni želela izročiti. Še več, z mano se je pogovarjala z nasmehom na obrazu,” je za naš medij še sporočila bralka in dodala, da bi s strani vodstva bilo prav, da se, ko v lekarni na Mlinski ulici službuje omenjena farmacevtka, to tudi ustrezno označi na okencu.

“Nedopustno je, da je kdor koli v letu 2024 v stresu, ker mu farmacevtka ne želi izročiti terapije, za katerega ima recept,” je še sporočila bralka in dodala, da lekarna ni ne društvo, ne verska ustanova. “Verska prepričanja zaposlenih tukaj ne smejo igrati nobene vloge. Zamislite si, da bi svoja verska prepričanja uresničevale prav vse zaposlene v Pomurskih lekarnah,” je še dodala in zaključila, da naj poleg omenjene farmacevtke svoje delo opravlja še nekdo, “ki nas žensk ne bo spravil v stres vsakič, ko pridemo po predpisano kontracepcijo, ki je v današnjih časih nekaj popolnoma normalnega.”

Odgovor iz Pomurskih lekarn je splošen

Z nekaj vprašanji smo se seveda obrnili na vodstvo javnega zavoda Pomurske lekarne, kjer so nam poslali splošen odgovor. Odgovor Pomurskih lekarn, natančneje, Dejana Gomboca, pomočnika direktorja Pomurskih lekarn, objavljamo v celoti:

“V javnem zavodu Pomurske lekarne smo zavezani našemu poslanstvu zagotavljanja kakovostne in učinkovite preskrbe z zdravili, kot tudi drugih izdelkov za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanja glede varne in pravilne uporabe zdravil. Neprestano strmimo k zagotavljanju najvišjega nivoja kakovosti delovnih procesov in nudenjem visoko kakovostnih nasvetov pri skrbi za zdravje ljudi, zato se bralki za neprijetno izkušnjo iskreno opravičujemo.

Glede na vaša vprašanja pa vam zbirno podajamo sledeče informacije:

Institut ugovor vesti, zaradi spoštovanja posameznikove morale in ohranjanja njegove integritete, opredeljuje Ustava Republike Slovenije. Farmacevtski strokovni delavec ima kot zdravstveni delavec, skladno z Zakonom o zdravstveni dejavnosti, zakonsko utemeljeno pravico do ugovora vesti. Zaradi zagotavljanja uresničevanja z ustavo in zakonom zagotovljene pravice zaposlenega, delavcev ne sankcioniramo, niti ne moremo presojati o upravičenosti ali neupravičenosti instituta ugovora vesti, ki je posamezniku zagotovljen z zakonom ali ustavo. Lahko pa vam zagotovimo, da bomo z ustreznimi korektivnimi ukrepi in metodami poskrbeli, da pravica ugovora vesti ene izmed sodelavk nikakor ne bo omejevala našega poslanstva, ki daje v ospredje pravice pacientov do pravilne in varne uporabe zdravil ter izpostavlja pomen strokovnega svetovanja pri uporabi zdravil.”

Predstavnik soustanovitelja, Občine Lendava, župan Janez Magyar: “Takšna oseba ne more službovati za pultom v lekarni.”

Pomurske lekarne, kot javni lekarniški zavod, s svojimi petnajstimi enotami opravlja lekarniške storitve na področju pokrajine ob reki Muri, soustanoviteljice zavoda pa so prav vse Pomurske občine, med katerimi je seveda tudi Občina Lendava. Predstavnik soustanovitelja, Občine Lendava je župan Janez Magyar, ki nam je na naše vprašanje o dogodku podal sledeči odgovor: “Meni osebno se to ne zdi normalno, res pa je, da gre za kadrovske zadeve javnega zavoda in v to politiko se soustanoviteljica ne more vmešavati. Kar pa se tiče predmetne zadeve pa lahko povem, da takšna oseba žal na okencu ne more službovati. Vodstvo omenjenega zavoda bi lahko trezno razmišljalo in takšno osebo odstranilo od poslovanja s strankami,” je bil jasen župan Magyar.

Ali res lahko ženske, vsaj kar se lendavske enote Pomurskih lekarn na Mlinski ulici tiče, sodelujejo v družbi kot polnopravni član?

Pravica žensk in mladostnikov do informacij in postrežbe kontracepcije spada med mednarodno priznane osnovne človekove pravice in vključuje pravico do odločitve o številu in intervalu lastnih otrok, pravico do zasebnosti, pravico do informacij, pravico do enakopravnosti in pravico do nediskriminacije. Zagotavljanje dostopa do razpoložljive, sprejemljive ter visokokakovostne postrežbe kontracepcije in informacij o kontracepciji je po UNFPA oziroma Populacijskem skladu Združenih narodov, kjer je bila Slovenija že leta 2009 izvoljena v izvršilni odbor, odločilno za doseganje enakopravnosti med spoloma in jamčenje, da lahko ženske sodelujejo v družbi kot polnopravni član.

Ugovor vesti bi sicer v tem primeru lahko bil neupravičen, saj je dotična farmacevtka vedela kje se bo, oz. kje se je zaposlila. To sicer ni pravno mnenje, a gre tukaj predvsem za etična merila.