Sveže

Od jutri obvezna zimska oprema, začenja se zimsko vzdrževanje cest, pomurski policisti opozarjajo na pomembnost ustrezne opremljenosti

S 15. novembrom 2024 se bo uradno začelo izvajanje zimske službe na glavnih in regionalnih cestah. Na ta dan morajo vsa osebna vozila biti opremljena z zimskimi pnevmatiki oz. z zimsko opremo, pomurski policisti pa v tej zvezi opozarjajo na pomembnost ustrezne opremljenosti.




Zimska služba

Na glavnih in regionalnih cestah v upravljanju Direkcije za infrastrukturo čez celo leto potekajo aktivnosti, s katerimi se ohranja prevoznost, podaljšuje življenjska doba vozišča in objektov, skrbi za temeljni nivo prometne varnosti ter s tem zagotavlja nemoteno odvijanje prometa. Gre za opravila tako imenovanega rednega vzdrževanja, ki pa so bolj izpostavljena v času izrednih dogodkov, vremenskih nevšečnosti in zimskem obdobju.

Med opravila rednega vzdrževanja v zimskem času, tako imenovane zimske službe, sodi tudi intenzivno opazovanje vremena in stalna analiza podatkov z vremenskih postaj ob cestišču ter izvajanje kontrolnih voženj, saj so razmere na vozišču na posameznih mikrolokacijah (mesta ob vodi, premostitveni objekti, klanci) lahko bistveno drugačne kot sicer na posameznem območju.

Za izvajanje zimske službe na 6133 kilometrih glavnih in regionalnih cest je na razpolago do 951 delavcev, 419 snežnih plugov različnih vrst, 201 vlečnih posipalcev, 202 avtomatska posipalca, 53 snežnih rezkarjev, 550 drugih vozil in mehanizacije (nakladalci, poltovorna, tovorna in specialna vozila in stroji), na voljo pa je 19.401,66 tone soli.

Pomurski policisti opozarjajo na pomembnost ustrezne opremljenosti

Kratko izjavo o obvezni zimski opremi je včerajšnji dopoldan pred PU Murska Sobota podal vodja Oddelka za cestni promet v Sektorju uniformirane policije PU Murska Sobota, mag. Karel Reihs. Ta je uvodoma opozoril na pomembnost ustrezne opremljenosti vozil in upoštevanja zimskih razmer. “Obvezna zimska oprema vključuje zimske pnevmatike na vseh kolesih vozil do 3500 kilogramov ali poletne pnevmatike z ustreznimi snežnimi verigami v priboru. Pri vozilih nad 3500 kilogrami so predpisane zimske pnevmatike na pogonskih kolesih ali uporaba verig na poletnih pnevmatikah. Tovornih vozil se torej pravila dotaknejo z dodatno zahtevo po obvezni lopati.”

Kazni za vozila brez zimske opreme znašajo 40 evrov, za neočiščena vozila pa celo 200 evrov. Pri tovornih vozilih, ki kršijo pravila med zimskimi razmerami, kazni dosegajo tudi od 300 do 500 evrov. “Vozniki naj se pripravijo na vožnjo tako, da upoštevajo vozne razmere in prilagodijo hitrost. Pred odhodom je pomembno preveriti, ali je pot sploh varna, in po potrebi načrtovati pot v času, ko so ceste splužene in posipane,” je še dejal mag. Karel Reihs.

Kako pa je z zimsko službo na območju Občine Lendava?

V občini Lendava imamo nekaj več kot 130 kilometrov cest, na skupni površini okoli 11 000 m². Zimsko službo na državnih cestah izvaja podjetje DARS in Direkcija RS za ceste, na občinskih cestah pa podjetje Eko-Park s svojimi podizvajalci. Občinske ceste in javne površine, na katerih se vsako leto izvaja zimska služba, so razdeljene v tri prioritete, na občini Lendava pa vselej poudarjajo, da je standard vzdrževanja občinskih cest nekoliko višji od tistega, ki ga določa Pravilnik o vrstah vzdrževalnih del na javnih cestah.

Pluženje in posipavanje se vrši po treh prioritetah. V prioriteto I spadajo strmine in mestne ulice, pločniki v mestu in v krajih občine Lendava ter utrjene javne površine in stopnišča v mestu Lendava. V prioriteto II spadajo krajevne skupnosti (Trimlini, Petišovci, Pince Marof-Benica, Pince, Dolina, Čentiba, Dolga vas, Mostje, Radmožanci, Genterovci, Dolnji Lakoš, Gornji Lakoš, Gaberje, Kapca, Kot, Hotiza). V prioriteto III pa spadajo kategorizirane in nekategorizirane javne poti.

Posipavanje se vrši glede na meteorološke razmere in normative. Praviloma se naj ne bi posipavale ceste, ki so uvrščene v 3. prioriteto, z manjšo intenziteto in količino pa se posipavajo ceste uvrščene v 2. prioriteto. V primeru nevarnosti poledice se ukrepa tako, da se omogoči največja možna prometna varnost.

V skladu z Odlokom o občinskih cestah morajo tudi vsi krajani, ki živijo ob občinski cesti, dopustiti odlaganje snega na njihovo zemljišče, če jim s tem ni povzročena škoda.