Murska Sobota: Izdelava celostne prometne strategije se preveša v sklepno fazo
Proces priprave Občinske celostne prometne strategije za Mestno občino Murska Sobota (OCPS) se počasi preveša v sklepno in obenem ključno fazo izdelave. V naslednjih tednih bo proces izdelave Strategije slonel na opredelitvi ciljnih vrednosti ter na oblikovanju ukrepov, ki predstavljajo rdečo nit strategije.
V preteklih mesecih je bila v Murski Soboti izvedena obširna analiza obstoječega stanja prometa v mestni občini. Za potrebe pregleda stanja na področju prometa, je bila pregledana obstoječa relevantna dokumentacija s področja urejanja prometa in prostora, analizirane prometne obremenitve, demografska gibanja, potovalni vzroki, prometne značilnosti in kakovost bivalnega okolja. Nadalje so se izvedle anketne raziskave v osnovnih šolah, v izbranih podjetjih in med splošno javnostjo, predvsem z namenom, da so se ugotovile obstoječe prometne navade in načini potovanj.
Nadalje so se na delavnicah med ključnimi lokalnimi deležniki opravili intervjuji glede obstoječih izzivov. Opravljeno je bilo tudi kordonsko štetje prometa na treh presekih cest, s čimer se je pridobil “modal-split” izhodiščnega stanja. Opravljenih je bilo tudi pet terenskih ogledov, s ciljem ocenjevanja pogojev za vodenje cestnega prometa, za upravljanje z mirujočim prometom, za hojo, za uporabo kolesa in za uporabo storitev javnega potniškega prometa. Z naštetimi aktivnostmi se je pridobil vpogled v trenutno stanje prometa v mestni občini.
Ključni izziv je povečanje potenciala kolesarjenja, hoje in javnega potniškega prometa
Na ravni občine bi lahko vsi trije segmenti bili bolj optimalno izkoriščeni, zlasti za potrebe dnevne mobilnosti prebivalcev. To je razvidno iz opravljenih anket in terenskih meritev prometa, saj je več kot 80 % vseh potovanj opravljenih z osebnim vozilom. Glavni izzivi ležijo tako v nadgradnji privlačne, med seboj fizično in vsebinsko povezane infrastrukture za pešce in kolesarje, v optimizaciji storitev javnega potniškega prometa in v razvoju vzporednih podpornih storitev (npr. urejena in privlačna parkirišča in postajališča za kolesarje, postajališča za potnike v javnem prometu, nadgradnja linij javnega prometa, ipd.).
Strateške priložnosti in prioritete bodočih prometnih ureditev v občini po posamezni zvrsti prometa:
Peš in kolesarski promet:
- Nadaljnja nadgradnja usklajenega pristopa k urejanju obstoječe infrastrukture za pešce in kolesarje
- Nadaljnje dograjevanje omrežja peš in kolesarskih povezav
- Vsebinska povezava z daljinskimi kolesarskimi povezavami
- Nadgradnja vzporedne podporne infrastrukture za kolesarje in pešce
Javni potniški promet:
- Obstoječe linije javnega mestnega potniškega prometa, bi lahko bile bolj optimizirane
- Prometni sistemi javnega potniškega prometa med seboj niso integrirani
- Premalo izkoriščen potencial železnice
Osebni motorni promet:
- Izrazito visoka stopnja motorizacije in relativno visoke prometne obremenitve na določenih območjih
- Mogoča nadgradnja parkirne politike, ki predstavlja »močno« orodje za uravnavanje (zniževanje) količine motornega prometa, predvsem v strogih občinskih središčih
- Motorni promet je v večini primerov speljan skozi središča naselij (z izjemo južne obvozne ceste mesta Murska Sobota, ki že omogoča obvoz mimo mestnega središča na osi Tišina – Rakičan).
- Optimizacija polnilne infrastrukture na zaznano povečano e-mobilnost
Celostno prometno načrtovanje
- Mogoče je izboljšati usklajenost načrtovanja prometne politike na različnih ravneh (lokalni, regionalni, državni).
- Uvedba informacijsko-telekomunikacijskih rešitev za prometne uporabnike (predvsem v obliki aplikacij na pametnih telefonih).
- Nadgradnja povezanosti z bližnjimi občinami na temo mobilnosti (npr. redna srečanja in medsebojno obveščanje, sodelovanje z Regijskim centrom mobilnosti za Pomurje,…).
- Izvajanje rednega monitoringa in analize podatkov na področju mobilnosti.
- Več izobraževanj, delavnic in drugih promocijskih dogodkov za različne ciljne in starostne skupine prebivalstva na temo trajnostne mobilnosti.