Letalska nesreča v Gančanih: Preiskava bo, kot kaže, dolgotrajna, veliko vlogo najverjetneje odigralo vreme
Nedeljska letalska nesreča v naselju Gančani, ko so življenje izgubile tri mlade osebe, v pokrajini ob Muri še kar odmeva. Kot kaže bo preiskava dolgotrajna, poznavalci pa se strinjajo, da je veliko vlogo odigralo vreme. “Gre za najhujšo nesrečo s smrtnih izidom v zadnjih 30 letih v našem klubu,” je zbranim medijem včeraj v Miklavžu dejal predsednik Letalskega centra Maribor, Viljem Kolar.
“Letala so lahko opremljena z instrumenti, s pomočjo katerih piloti lahko letijo v takšni megli, a če nisi bil nikoli šolan za to in ne veš kaj je to iluzija, potem je lahko to slabost,” je dejal komercialni pilot in letalski nadzornik na Agenciji za civilno letalstvo, Žiga Pogačnik. “Občutek je izredno podoben smučanju v gosti megli,” pa opisuje izkušeni pilot in inštruktor letenja iz letalskega centra Lesce. “Ko letiš v megli je cel kup nekih pospeškov, gor, dol in se pojavljajo zelo čudne iluzije. Letalo v tem primeru lahko zelo hitro pripelješ do brezizhodnega položaja. Izjemno nevarno pa je s takšnim letalom leteti tudi nad meglo, še posebej, če je nad letalom še en sloj oblakov. Takrat vnovič pride do iluzij, vse je belo in v primeru težav ne veš kam zasilno pristati,” pa je dejal Marko Dežman, dolgoletni pilot in inštruktor letenja. Stroka seveda še poudarja, da je preučitev vremenskih razmer pred poletom nujna, brez slednje pilot poleteti ne sme, ravno jesenski čas pa, da je najbolj nepredvidljiv in od pilota zahteva resnično dobro pripravo, saj se vreme lahko spremeni v trenutku.
Na letalskem centru Maribor, ki je bil tudi lastnik letala so poudarili, da so bili vremenski pogoji v Mariboru za letenje odlični, da o vzrokih za nesrečo ne želijo špekulirati ter, da je bilo letalo registrirano v skladu z zakonodajo, vzdrževano v skladu s predpisi in redno servisirano. Po poročilih pilotov na letalu v zadnjem času ni bilo zaznati morebitnih sprememb, ki bi vplivale na varnost letenja, so še dejali na tiskovni konferenci. Pilot je imel veljavno licenco PPL (licenca športnega pilota letala) pridobljeno leta 2019 in veljavno zdravniško spričevalo. Licenca PPL je namenjena tistim, ki bi radi leteli na letalih za lastne potrebe, oziroma prosti čas.
Manjše letalo cessna, ki je vzletelo z letališča v Mariboru, je v nedeljo nekaj minut pred 12. uro, po dobrih 30 minutah poleta, padlo v naselju Gančani v občini Beltinci. Policisti, so sprva sporočili, da so v nesreči umrli najmanj trije ljudje, kasneje pa so to tudi potrdili. Za polet naj bi bila sicer poleg trojice prijavljena še ena ženska, ki pa se nato na letalo ni vkrcala. Polet je bil rojstnodnevno darilo za enega od potnikov. Potniki so se na polet odpravili s štirisedežnim letalom Cessna 172, registrske oznake S5-DLM, letnik 1975.