Ostalo

Lendavčanka Cvetka Hojnik razstavlja v Univerzitetni knjižnici v Bratislavi

V galeriji Univerzitetne knjižnice v Bratislavi so minuli petek odprli razstavo z naslovom “RAZGOVORI” Cvetke Hojnik in Zdravka Milića iz Labina (Hrvaška). Na odprtju razstave v strogem centru mesta so se zbrali diplomati, predstavniki vseh veleposlaništev na Slovaškem, razstavo pa sta odprla veleposlanika Slovenije dr. Stanislav Raščan in Hrvaške mag. Aleksander Heina. Razstava je posvečena slovenskemu dnevu samostojnosti.




Hojnikova in Milić doživljata svet vsak na svoj način, vendar se na eni točki različna dojemanja in igrivost na slikarskih platnih združita v želji po izražanju tretje dimenzije v slikah. Sliko obravnavata kot objekt in tako ustvarjata stenske instalacije, ravnovesja med oblikami, barvami in prostorom. Sedanjost se prepleta s prihodnostjo v iskanju nečesa novega in subtilno neresničnega. Umetniška dela tako postanejo sredstvo odkrivanja globokih resnic in preseganja materialnega sveta.

Cvetko Hojnik je navdihnil dan, ko je človek prvič stopil na Luno. Predstavlja cikel Temna plat Lune, v katerem govori o polarnosti, ki je bistvena za življenje in skozi osnovno zavedanje razume večplastnost vsakega bitja. Nasprotja v njenih delih so komplementarna, neodvisna, a prepletena življenja, ki naj drug drugega dopolnjujejo in navdihujejo. Vsebina najnovejših del je čista forma, ki se zgošča iz drobcev zgodovine ter intime in tako postopoma prehaja v simbole (iz besedila Maria Berdiča Codella).

Milić v ciklu Dantedrom evocira velikega Danteja tako, da dogajanje Božanske komedije postavi na površino lune, ki ni več nedotaknjena od človeške potrebe po pohlepu in osvajanju ter pošilja sublimirano sporočilo Elonu Musku ali Richardu Bransonu, naj premislita o svojih vesoljskih odisejadah, ki so ne glede na deklarativno pozitivne znanstvene, demografske in populistične razloge lahko tudi nevarne, saj je pot v pekel tlakovana z dobrimi nameni. (iz besedila Mladena Lučića).

Zdravko Milić se je rodil leta 1953 v Labinu. Obiskoval je Srednjo šolo za uporabno umetnost, oddelek za grafiko v Splitu in jo zaključil leta 1973. Diplomiral je iz slikarstva na Accademia di Belle Arti v Benetkah leta 1977 v razredu prof. Carmelo Zottija. Strokovno se je izpopolnjeval v mozaiku na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Parizu v razredu prof. Ricardo Licata (1988). Od leta 1978 do 2006 je deloval kot samostojni umetnik. Je član HDLU Rijeka in HDLU Zagreb. Kot redni profesor do leta 2021 predava predmete slikarstvo in mozaik na Akademiji uporabnih umetnosti Univerze na Reki. Razstavljal je na številnih samostojnih in sodeloval na skupinskih razstavah doma in v tujini. Je udeleženec številnih mednarodnih slikarskih in kiparskih simpozijev.  Za svoje delo je prejel številne nagrade in priznanja.

Cvetka Hojnik se je rodila v Murski Soboti. Po končani gimnaziji v Murski Soboti je diplomirala na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo Univerze v Ljubljani, na oddelku za tekstilstvo, smer oblikovanje tekstilij in oblačil (mentor ur. prof. Darko Slavec, akad. likovna smer, grafik). Študirala je na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani (prof. Gorenec, prof. Vogelnik). Z odlično ocenjeno nalogo En Soph – Assemblies and texturing through Kabbalah facts si je pridobila naziv magistrice likovnih umetnosti na Fakulteti za slikanje in risanje. Pripravila je številne samostojne razstave ter sodelovala  na skupnih razstavah doma in v tujini. Je izvirna in uspešna ustvarjalka, ki nenehno stremi k iskanju novih idej in oblik likovnega izražanja. Hojnikova živi in ustvarja v Lendavi.