Lek podpisal sporazum o strateškem sodelovanju s tremi največjimi univerzami v Sloveniji, s podporo tudi dijaki iz Lendave
Lek, član skupine Sandoz, je s predstavniki Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem podpisal sporazum o strateškem sodelovanju, ki bo še dodatno okrepil povezovanje na področju izobraževalne, znanstvenoraziskovalne, razvojne in strateške dejavnosti, z namenom pospeševanja inovacij in razvoja mladih talentov. Pri tem velja omeniti, da podporo Leka prejemajo tudi dijaki iz Lendave.
Med ključnimi področji sodelovanja je vzpostavljanje praktičnega usposabljanja študentov, sodelovanje pri njihovih zaključnih delih ter vključevanje strokovnjakov Leka v študijski proces v obliki gostujočih predavanj. Poleg tega sporazum predvideva skupno prijavljanje na slovenske in mednarodne razpise, razvoj raziskovalnih projektov in inovacij ter krepitev obstoječih in novih študijskih programov. Sodelovanje bo potekalo tudi na področju vseživljenjskega učenja, organizacije skupnih dogodkov, kot so poletne šole, hekatoni in informativni dnevi.
Gregor Makuc, izvršni direktor Leka, je ob podpisu sporazuma poudaril, da je dialog in sodelovanje med farmacevtsko industrijo in izobraževalnimi ustanovami ključnega pomena: “S sporazumom bo sodelovanje med Lekom in univerzami postalo še tesnejše, saj ustvarjamo ekosistem, ki omogoča prenos znanja in izkušenj. Združevanje virov, znanja in tehnologij, ki ga bo omogočilo dolgoročno sodelovanje, bo bistveno okrepilo inovacijsko sposobnost vseh sodelujočih partnerjev in bo katalizator prebojnih znanstvenih dosežkov, ki bodo razširili dostop do naprednih, učinkovitih in varnih možnosti zdravljenja za bolnike po vsem svetu. Sporazum prav tako prinaša nove priložnosti za mlade talente, ki bodo lahko sodelovali v ambicioznih projektih in se razvijali v vodilne znanstvenike, raziskovalce in strokovnjake, kar bo ključno za dolgoročno ohranjanje konkurenčnosti in inovativnosti na globalnem trgu.”
Med slavnostnimi govorci je bil tudi dr. Igor Papič, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki je v svojem nagovoru izpostavil: “Današnji dogodek združuje znanost in gospodarstvo, ugledne znanstvenice in znanstvenike ter mlade talente. Takšna sodelovanja so temelj razvoja naše države. Ker pa vemo, da nam primanjkuje kadrov, na ministrstvu načrtujemo ukrepe na tem področju, med njimi ponovno uvedbo razpisa za raziskovalke in raziskovalce v gospodarstvu ter ukrepe, s katerimi želimo pritegniti mednarodne študentke in študente.”
Eden vrhuncev večera je bila podelitev Lekovih štipendij perspektivnim dijakom in študentom, novi generaciji znanstvenikov, raziskovalcev in strokovnjakov, ki bodo v prihodnosti prispevali k nadaljnjemu razvoju Leka in farmacevtske panoge. Osemnajstim štipendistkam in štipendistom sta listine izročila Nobelov nagrajenec sir Gregory P. Winter in dr. Jure Vajs, vodja strateških programov v Leku.
Sir Gregory P. Winter je v prvem delu dogodka sodeloval tudi na okrogli mizi, na kateri sta z znanstveno direktorico pri Sandozu Claire D’Abreu-Hayling spregovorila o pomenu sodelovanja in povezovanja različnih deležnikov za doseganje prebojnih inovacij ter o vrednotah in osebnih značilnostih, potrebnih za doseganje odličnosti.
Župan Občine Lendava, Janez Magyar
Na dogodku tudi župan Občine Lendava, Janez Magyar
Omenjenega dogodka se je udeležil tudi predstavnik Občine Lendava, župan Janez Magyar. Ta se je ob tej priložnosti zahvalil Leku za podporo znanju in mladim talentom, tudi iz naše občine. Lek namreč že vrsto let spodbuja izobraževanje mladih in inovacije, med prejemniki njihovih štipendij pa so tudi dijaki iz Občine Lendava, kar še dodatno krepi pomen tega sodelovanja za našo lokalno skupnost. “Hvaležni smo Leku, da s svojim delovanjem podpira mlade talente, saj tako prispeva k razvoju znanja tudi v naši občini,” je ob tej priložnosti povedal župan Magyar.
“Tudi Občina Lendava se veseli nadaljnjega sodelovanja z Lekom in priložnosti, ki jih prinaša njihova naložba v novi visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil. Naložba, vredna najmanj 400 milijonov dolarjev, predstavlja največjo neposredno tujo naložbo v Sloveniji in največjo v zgodovini Leka. To bo pomembno prispevalo k razvoju lokalnega gospodarstva, ustvarjanju novih priložnosti za regijo ter podpori našim dijakom in študentom,” pa so sporočili iz Občine Lendava.