Sveže

Krvodajalstvo: Pomurje dobilo dva nova krvodajalca stokratnika

Da je krvodajalstvo eno izmed najplemenitejših dejanj se zavedata nova pomurska krvodajalca stokratnika in sicer Peter Haložan iz Žižkov ter Jožef Kosi iz Puconcev. To življenjsko pomembno tekočino sta darovala včeraj v Enoti za transfuzijsko dejavnost Murska Sobota, ki deluje pod okriljem Centra za transfuzijsko medicino Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.




V Splošni bolnišnici Murska Sobota, natančneje v Enoti za transfuzijsko dejavnost Murska Sobota, ki deluje pod okriljem Centra za transfuzijsko medicino Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, je bilo včeraj vnovič slovesno. Kako pak ne, ko pa je pokrajina ob Muri dobila nova dva krvodajalca stokratnika in sicer Peter Haložan iz Žižkov, sicer policist na PP Lendava ter Jožef Kosi iz Puconcev.

Ob tem jubilejnem dogodku so ju počastili s torto ter se jima zahvalili za dolgoletno podporo in trud, saj z darovanjem krvi rešujeta življenja. “S svojim dejanjem sta pokazala izjemno predanost in nesebično skrb za sočloveka. Iskreno se jima zahvaljujemo za dolgoletno podporo in trud, ki rešuje življenja. Njuno plemenito dejanje nas opominja, kako pomembna je pripravljenost pomagati in deliti, kar imamo. Predvsem veliko zdravja in vse dobro jima želimo tudi v prihodnje,” so sporočili iz regijske bolnišnice.

Kot je dejal Jožef Kosi, je sam s krvodajalstvom začel že v srednješolskem času, saj je takrat dobil prost dan, Petra Haložana pa je za sodelovanje v krvodajalskih akcijah navdušil njegov oče, ki je prav tako bil krvodajalec. Takrat se je odločil, da bo šel po njegovih stopinjah. Oba se, kot je bilo moč slišati, zavedata, da s tem rešujeta življenja, s krvodajalstvom pa seveda (še) ne nameravata odnehati. Za vsakega krvodajalca 100-kratnika je v murskosoboški bolnišnici pripravljen sprejem in pogostitev, kar je že tradicija, tako pa je bilo tudi tokrat. V Enoti za transfuzijsko dejavnost Murska Sobota se zavedajo, da je stike z dolgotrajnimi krvodajalci potrebno negovati, mlade pa k darovanju spodbujati.

Slovenija se s številom krvodajalcev sicer uvršča v evropsko povprečje in kar se zalog tiče, smo zaenkrat samozadostni. In kdo lahko postane krvodajalec?

  • Odrasli med 18 in 65 let (v nekaterih primerih tudi starejši ali mlajši, če so zdravi).
  • Tisti, ki tehtajo vsaj 50 kilogramov.
  • Osebe brez resnih kroničnih bolezni ali nalezljivih bolezni.
  • Ljudje, ki niso jemali določenih zdravil ali niso bili izpostavljeni določenim tveganjem v zadnjem času (kot so kirurški posegi, tetovaže, obiski določenih držav).