Ostalo

Koronavirus: Dovoljena so bogoslužja z do 100 verniki; verouk od danes odpovedan

Slovenski škofje so se seznanili z Odredbo o prepovedi zbiranja na javnih prostorih zaprtega tipa v Sloveniji, kjer se zbira več kot 100 oseb, ki jo je 9. marca 2020 sprejel Svet za nacionalno varnost, pojasnili Ministrstva za zdravje in Zdravstvenega inšpektorata RS ter posodobili Navodila SŠK za preprečevanje širjenja koronavirusa COVID-19 (sprejeta 25. februarja 2020).




Navkljub mnenju Ministrstva za zdravje, da omenjena odredba ne velja za verske obrede, so škofje v želji po varovanju zdravja ljudi in preprečevanju epidemije odločili, da Katoliška cerkev sledi splošnim navodilom, ki veljajo za vse ustanove v državi. Svete maše v cerkvah, kapelah in drugih zaprtih prostorih se tako lahko naenkrat udeleži do 100 vernikov (vključno z duhovniki, ministranti ter pevci) pod pogojem, da so lahko oddaljeni drug od drugega približno en meter in pol. Enako velja za druge verske obrede, kot so poroke, krsti in pogrebi.

Župniki in duhovniki morajo zagotoviti ustrezne osebe (mežnarji, člani ŽPS, ministranti itd.), ki bodo poskrbele, da med verskimi obredi v cerkvah ne bo več kot 100 vernikov. Če je število vernikov večje od dovoljenega števila, naj po možnosti obhajajo sveto mašo zunaj cerkve. Svete maše na prostem so dovoljene (npr. na božjih poteh). V tem primeru je lahko navzočih do 500 vernikov. Škofje so odločili, da za dva tedna (od 12. marca do nedelje 29. marca 2020), z možnostjo podaljšanja, odpovedujejo verouk na župnijah. “Kateheti naj starše prosijo, da manjkajočo snov predelajo skupaj s svojimi otroki. Načrtovane duhovne vaje naj preložijo oz. odpovedo,” so zapisali.

V veljavi ostajajo že sprejeti ukrepi SŠK z dne 25. februarja 2020: duhovniki morajo izprazniti kropilnike z blagoslovljeno vodo ob vhodu v cerkev; verniki naj se pri vstopu v cerkev spoštljivo pokrižajo in pokleknejo, kar nadomesti pokrižanje z blagoslovljeno vodo; pri pozdravu miru duhovnik in verniki opustijo stisk roke; vernike prosimo, da obhajilo spoštljivo prejemajo samo na roko (kateheti naj otroke pripravijo na prejem obhajila na roke). Bolniški duhovniki in duhovniki, ki oskrbujejo domove za ostarele in druge podobne ustanove, morajo upoštevati navodila omenjenih ustanov za preprečevanje okužb. Za vse velja, da se izogibajo tesnim stiskom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni; z rokami se ne dotikajo oči, nosu in ust; v primeru, da zbolijo oziroma imajo že prve znake obolelosti, ostanejo doma in spremljajo bogoslužje po TV, radiu oziroma spletu; upoštevajo naj pravila higiene kašlja in si redno umivajo roke.