Ostalo

FOTO: Ali ste vedeli? V Gornjem Lakošu je urejen vrhunski muzej izjemnih starin

Le streljaj iz mesta Lendava, v Gornjem Lakošu, na naslovu Glavna ulica 22, je krajan József Mursics svojo rojstno hišo, katero je seveda pred tem povsem prenovil, spremenil v neprecenljiv muzej, kjer si lahko preteklosti željni resnično ogledajo način življenja sveta, ki ga mlajše generacije ne poznamo. Gre za neprecenljivo zbirko predmetov, ki jo József neprenehoma dopolnjuje.




József Mursics, sicer doktor znanosti, zaposlen v tujini, nas je minulo soboto pri njegovi rojstni hiši, sam sicer živi v sosednji ulici, pričakal ob delu, ki ga ima rad in mu je v veselje. Čistil je namreč novo starino, ki bo obogatila izjemno zbirko v notranjosti hiše, ki je pravzaprav muzej, v katerem se je ustavil čas. Niti sam ni prepričan koliko predmetov ima razstavljenih, a sva se po videnem z njegovo hčerko Ines Muršič strinjala, da zagotovo nekaj tisoč. Neprecenljivo zbirko József dopolnjuje že več let, sam pa je z zbiranjem stvari pričel že kot deček. Takrat je zbiral razne sličice in podobne enostavne stvari, kar pač radi zbirajo tudi današnji otroci. Da pojasnimo, takrat to zbiranje ni potekalo kot danes, tudi ni šlo za zbiranje vrednejših stvari, saj je József odraščal skromno. Denar je takrat namreč bila dobrina, ki je v družini niso videli pogosto. “Mati je bila gospodinja, oče pa je bil zaposlen v Kmetijski zadrugi,” je uvodoma dejal in dodal, da zbira tudi stari denar. Sam ima v lasti nekaj izjemnih in izjemno redkih primerkov.

“Torej, zbiram vse, kar je predstavljalo življenje nekoč, v tem delu območja in v našem kraju. Videti je mogoče vse od kmečkega orodja pa do pohištva, koles, kuhinje, peči, likalnikov, srebrnega pribora, fotoaparatov, posod, … skratka ni da ni. Družine so takrat bile samostojne. Večina si jih je orodja, vozove in druge kmetijske priprave naredila sama in tako probam to nekako obuditi,” je dejal József. Sodeč po videnem mu to precej dobro uspeva in kot je omenil, je muzej namenjen mlajši generaciji, predvsem najmlajši. “Zaradi prostorske stiske sicer ne morem sprejeti večjih skupin, a kakšen razred iz osnovne šole pa bi zagotovo imel dovolj prostora,” pove. József stvari restavrira, kolikor seveda ve, sam. “Za nasvete vprašam kolege od doma in iz tujine, nakupil sem nekaj strojev, tudi peskalnik in stružnico, določene stvari dodelam, v primeru, da kaj manjka ali je kaj polomljeno. Kmalu bom šel v pokoj, polovično še sicer želim delati, a bom torej že kmalu imel še več časa za urejanje in obnovo zbirke,” razlaga sogovornik. Kar nekaj predmetov je družinskih, večinoma pa mu ljudje stvari podarjajo. Nekaj jih tudi kupi, zamenja, a predmetov ne prodaja. Za obnovo in restavriranje sicer še čaka zajeten kup starin. Ogromno tudi koles.

Največji “član” zbirke pa je osebni avtomobil Mercedes Benz 180D iz leta 1954. “Restavriral sem ga sam, je vozen, prebarvan, trenutno pa sicer ni registriran. Ima vse papirje, knjigo, navodila za uporabo, seznam delov, … Skratka vse. Družina sprva sicer nad tem ni bila najbolj navdušena, a so se privadili. Žena Erika Kavaš pri preurejanju in opremljanju domače stanovanjske hiše pogosto koristi predmete iz posameznih področij.” Muzej si je moč ogledati v dobri uri. József sicer želi svoj muzej še razširiti. Le streljaj od hiše je zgrajena nova, lesena, površine 192 kvadratnih metrov velika lesenjača, kjer bo svojo zgodbo slednji nadaljeval zagotovo še nekaj krepkih let.