Sveže

Dvig kakovosti dvojezičnega šolstva z obeh strani meje: Seminarji za vzgojitelje in učitelje razrednega pouka

V okviru projekta Dvig kakovosti dvojezičnega šolstva za madžarsko narodno skupnost v Sloveniji ter slovensko narodno skupnost na Madžarskem, ki ga podpirata Evropski socialni sklad Plus Evropske unije in Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje RS, sta bila v šolskem letu 2024/2025 izvedena dva seminarja.




Prvi seminar z naslovom Razvijanje madžarščine kot materinščine pri predšolskih otrocih se je odvijal jeseni 2024. Februarja in 7.–8. marca 2025 pa se je odvijal seminar z naslovom Razvijanje spretnosti in sposobnosti otrok v vrtcu in šoli z ljudskimi plesi in rajalnimi igrami. Predavatelja sta bila dr. Ildikó Sándor, docentka na Madžarski univerzi za ples in znanstvena sodelavka v Hiši izročil v Budimpešti (Hagyományok Háza) ter dr. Henrik Kovács, docent na Madžarski univerzi za ples. Udeleženci so med drugimi spoznali tudi metodološki pristop LippoZoo.

LippoZoo je sestavljen iz pisanih plošč z živalskimi figurami, namenjenih predvsem poučevanju gibanja majhnih otrok. Slednji želi otrokom postaviti temelje za znanje ljudskega plesa in na igriv način razvijati njihovo koordinacijo gibov. Poleg pouka ljudskih plesov se LippoZoo lahko uporablja tudi kot učno gradivo pri pouku športne vzgoje.

Namen projekt z naslovom Dvig kakovosti dvojezičnega šolstva za madžarsko narodno skupnost v Sloveniji ter slovensko narodno skupnost na Madžarskem, ki ga podpirata Evropski socialni sklad Plus Evropske unije in Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje RS, je dvig kakovosti in učinkovitosti dvojezičnega šolskega sistema z omogočanjem jezikovne podpore v materinščini ter z usposabljanjem strokovnih delavk in delavcev dvojezičnih VIZ, ki se seznanjajo z glasbenim, plesnim in drugimi dopolnilnimi izobraževalnimi programi.

Pouk se v okviru projekta popestri z raznimi programi, delavnicami in aktivnostmi, kot so ljudski ples, glasba in rokodelstvo. Na ta način projekt prispeva tudi k dvigu ozaveščenosti o pomembnosti madžarskega (v Prekmurju) in slovenskega jezika (v Porabju) ter k ohranjanju kulturnih vrednot.

Usposabljanja so se udeležili tudi dijaki 1–4. razreda izobraževalnega programa Predšolska vzgoja Dvojezične srednje šole Lendava, ki se učijo madžarski jezik kot materinščino in v okviru Spodbujevalnega programa za vrtce, ki ga financira Državni sekretariat za narodno politiko Madžarske in sklad Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., prejemajo sredstva za svoje izobraževanje.