Danes obeležujemo svetovni dan Alzheimerjeve bolezni
Mesec september je svetovni mesec Alzheimerjeve bolezni, 21. septembra pa obeležujemo svetovni dan te bolezni. V tem obdobju posamezniki in organizacije širom po svetu izvajajo aktivnosti z namenom večje osveščenosti in destigmatizacije na področju demence pri Alzheimerjevi bolezni in vseh drugih oblik demenc. Predvčerajšnjim so o tej bolezni po mestu Lendava ozaveščale tudi zaposlene Centra za socialno delo Pomurje, enote Lendava.
Demenca je med največjimi zdravstvenimi, socialnimi in finančnimi izzivi sodobne družbe in predstavlja velik javnozdravstveni problem. Poznamo več vrst demence, daleč najpogostejša demenca je pri Alzheimerjevi bolezni. Demenca prinaša veliko bolezensko, socialno, telesno, čustveno in finančno breme za osebo z demenco in svojce. Zdravila, ki bi pozdravilo demenco ne poznamo. Kljub temu pa je zgodnje prepoznavanje pomembno, saj z ustreznim in zgodnjim zdravljenjem lahko upočasnimo napredovanje bolezni.
Pričakovana življenjska doba se daljša in demografske spremembe so dejstvo, ki mu je potrebno prilagoditi obstoječe zdravstvene in druge družbene podsisteme ter ustvariti možnosti za kakovostno življenje vseh generacij. Zdravo staranje usmerja naš fokus razumevanja iz odsotnosti bolezni k dejavnim zmožnostim, ki omogočajo starejšim, da živijo polno in aktivno življenje.
Ukrepi za izboljšanje zdravega staranja so potrebni na več ravneh in v več sektorjih za promocijo zdravja: preprečevanje bolezni, ohranjanje notranje zmogljivosti in omogočanje funkcionalne sposobnosti posameznika. Skozi celotno življenje, od otroštva do starosti, lahko veliko naredimo, da bomo bolj zdravi in aktivni ter da bomo v starejših letih čim dlje ostali samostojni.
V Sloveniji nimamo točnih podatkov glede prevalence in incidence demence, vendar število oseb z demenco narašča (največji dejavnik tveganja za demenco je namreč starost, življenjska doba pa se podaljšuje, torej se povečuje število starejših, s tem pa tudi pojavnost demence). Ocenjuje se, da ima danes demenco več kot 40 tisoč prebivalcev. Demenca je bolezen, ki presega zdravstveno področje, saj imajo osebe z demenco največ težav pri opravljanju vsakdanjih nalog, pri katerih so praviloma bolj ali manj odvisne od pomoči drugih. Demenca se namreč kaže z upadom možganskih sposobnosti in ovira vsakodnevno funkcioniranje.
Za obvladovanje demence je pomemben interdisciplinarni pristop in medsektorsko sodelovanje. Za vzpostavitev demenci prijaznega okolja moramo, poleg integrirane obravnave v lokalnem okolju, izboljšati pismenost o demenci tako splošne kot strokovne javnosti ter vzpostaviti učinkovito sodelovanje vseh deležnikov v verigi oskrbe oseb z demenco. Posebno podporo moramo nuditi svojcem in drugim neformalnim skrbnikom oseb z demenco, saj lahko ti zaradi velikih obremenitev tudi sami zbolijo.