Center za socialno delo Murska Sobota: “Pri nas ne opažamo pozitivnih vplivov gospodarske rasti”
Kljub temu, da se bo v naši državi že kmalu zgodila reorganizacija centrov za socialno delo (CSD), pa to kot kaže ne bo rešilo težav ljudi. Murskosoboški CSD pokriva območje, na katerem živi 56.000 prebivalcev, a ti, ki se vsak dan soočajo z ljudmi, pozitivnih vplivov gospodarske rasti v državi ne opažajo. Letos so prejeli že 1000 vlog za izredno denarno socialno pomoč.
Meseca januarja letos je bila stopnja brezposelnosti v Pomurju 16-odstotna, v regiji pa se med drugim soočamo tudi z nizko stopnjo delovne aktivnosti, ki je bila lani nekaj manj kot 45-odstotna. Državno povprečje je 49-odstotkov. Takšna dejstva pa na žalost med ljudmi povzročajo stiske, katerih kljub gospodarski rasti naše države, ni malo in jih je iz dneva v dan več.
Predvsem, ko pride do kakšnih poračunov, plačila kurjave, na centru za socialno delo Murska Sobota opažajo bliskoviti porast izrednih denarnih socialnih pomoči. Lani so prejeli 4.400 vlog za izredno denarno socialno pomoč, letos v prvih treh mesecih že 1000. V primerjavi z letom 2016 je kar za 80 odstotkov poraslo število zahtev za varstveni dodatek, pa tudi subvencije za šolska kosila, malice, …
Naječji krivec je tukaj sprememba zakonodaje, in sicer Zakona o spremembi Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Med drugim je vse več družin, ki otrokom težko omogočijo že najnujnejše, pa tudi družine zaposlenih težko plačajo vse račune. Lani so razdelili rekordnih 400 božičnih daril, 150 otrok ima botra v okviru projekta Botrstvo Slovenije. “Revščina seveda vodi tudi v druge stiske,” pove direktorica centra za socialno delo Murska Sobota Nataša Meolic.
Kot je še povedala, so lani opazili porast zasvojenosti in nasilja, v Pomurju pa je med drugim slabše razvita mreža služb pomoči za otroke in mladostnike s težavami v duševnem razvoju in krajevna dostopnost zaradi pomanjkanja kliničnih psihologov in pedopsihiatrov. Veseli so, da jim je tudi tokrat uspelo na javnem razpisu za sofinanciranje programa Dnevnega centra Kekec, namenjenega otrokom in mladostnikom, ki želijo aktivno in kakovostno preživeti prosti čas, deluje pa pod okriljem Kriznega centra za otroke in mladostnike.